Projekty

|

Niniejsza strona jest katalogiem moich projektów. W większości zamieściłem pliki projektowe w programie Kicad oraz PDF, aby każdy mógł zbudować sobie prezentowane urządzenia.

Mikrokontrolery i FPGA


Warto znać mikrokontrolery AVR, gdyż są poważną konkurencją dla odchodzących w przeszłość układów 8051. Oferują wiele możliwości za rozsądną cenę.  

Wzmacniacze operacyjne
Zegar Nixie z jedną lampą Z566M
Duże wyświetlacze Nixie są drogie i na aukcjach osiągają ceny powyżej 50zł/szt. Jednak wystarczy jedna lampa, by zbudować funkcjonalny i estetyczny zegar! Oto gustowny gadżet, dla osób lubiących zegary z poprzedniej epoki, posiadające nutkę nowoczesności i nietuzinkowości.
Generator DDS na FPGA
Prezentujemy nowoczesny FPGA typu MachXO2 od Lattice oraz jak przy jego pomocy zrobić generator DDS. Samodzielnie skonstruowanie takiego generatora wcale nie jest trudne! W artykule dokładnie opisujemy, jak działa DDS i praktyczne sposoby jego realizacji.
AVR Spectrum
Tanie mikrokontrolery AVR mają większą wydajność niż procesor Z80 stosowany w ZX Spectrum. W internecie już pojawiły się telewizyjne konsole go gier na procesorach AVR, a efekty są znakomite. Dlaczego by nie stworzyć własnego komputera?
Płytki testowe do mikrokontrolerów
Zamiast kupować drogie moduły lepiej je zrobić samemu - ATmega128, RAM 64KB, Real Time Clock DS1307, EEPROM AT24C, klawiatura matrycowa, wyświetlacz LED multipleksowany, LEDBAR, DIPSWITCH i inne. Polecam!
Konwerter USB - RS232
O przydatności połączenia RS232 żadnego elektronika nie trzeba przekonywać. Dzięki układom FT232RL można łatwo zrobić przejściówkę z USB na RS232, RS422, RS485, a oprócz tego układzik może wykonywać kilka nietypowych operacji.

Instrumenty pomiarowe



Elektronika cyfrowa


Reaktywacja Elwro - polski kalkulator programowalny
Krótko przed stanem wojennym, CEMI wyprodukowało układy do kalkulatora programowalnego. Niestety projekt został porzucony, a polski kalkulator programowalny nigdy nie trafił do produkcji seryjnej. Teraz, po 28 latach, czas odkurzyć zapomniane układy.
Reaktywacja Elwro - mały elegancki kalkulatorek
Przechodniu, wyjmij z teczki mózg elektronowy i nad losem podumaj przez chwilę - pisała Wisława Szymborska mając na myśli poczciwy kalkulator. Oto fajny kalkulatorek, cechujący się dyskretnym urokiem antyku.
Jednostka arytmetyczno-logiczna 74181
Chociaż dziś nikt jej nie używa jako samodzielnego układu, jest ona ogniwem w łańcuchu ewolucji elektroniki cyfrowej, łączącym bramkę logiczną z mikroprocesorem. Obecnie występuje we wszystkich mikroprocesorach - bez wyjątku.

Zasilacze



Elektronika analogowa


Radio FM na TDA7088T
Układ scalony TDA7088T pozwala w bardzo prosty sposób samodzielnie wykonać odbiornik radiowy z automatycznym strojeniem - wystarczy połączyć go z paroma elementami i już mamy gotowy przyzwoity odbiornik radiowy.
Tranzystorowy OP-AMP uA741
Zawsze interesowało mnie, co siedzi w środku układów scalonych. Pomysł, by na podstawia tego zrobić własny "układ scalony" jest stary jak świat i nie ma żadnych innych celów jak zaspokojenie własnej ciekawości, bo w praktyce będę wykorzystywał scalaki.