Warsztat

|

W tym miejscu publikuję recenzje sprzętu oraz wskazówki, jak urządzić własny warsztat elektronika i jak sobie w nim poradzić.

Sprzęt


Sanwa PC5000a
Multimetr Sanwa PC5000a jest jednym z najlepszych instrumentów pomiarowych na rynku. Ma niespotykaną dokładność, wyświetlacz jest aż 6-cyfrowy oraz dostępnych jest wiele ciekawych funkcji, których próżno szukać u konkurencyjnych wyrobów.
Test oscyloskopu Rigol DS1052E
Chińczyk potrafi! Rigol jest legendą i dowodem na to, że można wyprodukować dobry sprzęt za niewielkie pieniądze. Współczesny oscyloskop cyfrowy to bardzo zaawansowany kombajn pomiarowy, który potrafi znacznie więcej niż tylko pokazać sygnał na ekranie.
Jak podkręcić Rigol DS1052E z 50MHz do 100MHz?
Jak zaoszczędzić 1000zł? Na przykład zdejmując blokadę z oscyloskopu. Dzięki prostej modyfikacji, nie wymagającej żadnego specjalistycznego sprzętu, możesz dwukrotnie zwiększyć pasmo oscyloskopu Rigol DS1052D i DS1052E do 100MHz.
Kindle Paperwhite VS Boox M92
Czytnik e-booków przydaje się w pracy elektronika - ale który wybrać? Zaczynam cykl artykułów, w którym testuję dwa najlepsze modele dostępne na rynku. Kindle Paperwhite z podświetlaniem czy może 10-calowy Onyx Boox M92 okaże się lepszy?

Know-how


Lutowanie elementów SMD
Lutowanie malutkich elementów SMD jest bardzo łatwe! Można bez problemu ręcznie przylutować układy scalone, nawet takie, które mają bardzo drobny raster wyprowadzeń. Nie potrzeba żadnego specjalistycznego sprzętu.
Płytki drukowane PCB w domu
W tym artykule znajdziesz instrukcje, jak zrobić własną płytkę drukowaną (PCB) metodą termotransferu, znaną również jako metoda żelazkowa. Metoda żelazkowa okazuje się prosta i przy odrobinie wprawy daje wyśmienite płytki drukowane PCB.
Jak otworzyć układ scalony?
Od kiedy zacząłem zamieszczać zdjęcia krzemowych struktur, wyciągniętych z układów scalonych, regularnie na mojej poczcie pojawiają się pytania: jak otworzyć układ scalony? Czas najwyższy, aby opublikować prostą i skuteczną metodę!
Szafka na elementy
Ogromna mnogość elementów elektronicznych stwarza wiele problemów - gdzie to wszystko trzymać? Jak sprawnie znajdywać elementy? W tym celu zrobiłem szafkę z pudełek od zapałek. Konstrukcja jest niezwykle prosta i użyteczna.
Etui na układy scalone
Niesamowicie prosty i wygodny pomysł na przechowywanie układów scalonych, bez narażania jest na wyładowania elektrostatyczne - wystarczy euti po czymkolwiek, niedroga gąbka elektroprzewodząca oraz jeden wieczór.
Stanowisko do cięcia płytek PCB
Laminat szklano-epoksydowy jest bardzo twardy i jego cięcie może przysporzyć wielu problemów, gdy nie mamy odpowiednich narzędzi. Przedstawiam tutaj pomysł, jak zrobić piłę do laminatów, którą można ciąć laminaty szybko i bez wysiłku.