Szafka na elementy

|Ogromna mnogość elementów elektronicznych stwarza wiele problemów - gdzie to wszystko trzymać? Jak sprawnie znajdywać elementy? W tym celu zrobiłem szafkę z pudełek od zapałek. Konstrukcja jest niezwykle prosta i jest to pierwsza po zasilaczu najczęściej używana rzecz w moim warsztacie.Całość jest zrobiona z pudełek od zapałek. Szafka ma 9 kolumn i 13 rzędów. Idea segregowania elementów jest bardzo prosta. Każdy rząd ma przyporządkowaną wartość z szeregu E12 (czarna liczba) a także wartość z szeregu E24 (liczba kolorowa). Licząc kolumny od lewej do prawej, rośnie mnożnik wartości napisanej na szufladce. Dla ułatwienia, napisy są w trzech kolorach, każdy na trzy kolumny.

Elementy elektroniczne, zestawy prototypowe, Arduino

Moduł prototypowy X3-DIL64

Mówiąc jaśniej, w pierwszych trzech czerwonych kolorach są rezystory o rezystancji od 1 om do 910 om. Dalej w zielonych są od 1k do 910k, a w niebieskiej od 1M do 910M. W tych samych szufladkach znajdują się też kondensatory mierzone w pikofaradach, nanofaradach i mikrofaradach. W szafce są też potencjometry, diody Zenera i cewki. Na dole jest rząd jeszcze bez opisów - są w nim ledy, tranzystory, jakieś układy scalone, mikroswitche i inne elementy nieznormalizowane :)

Aby łatwo wyciągało się szufladki, wpadłem na pomysł podklejenia taśmy klejącej do dna w sposób widoczny na rysunku poniżej.Kosztorys wygląda następująco:
- pudełka od zapałek - 117x0,08 = 9,36zł
- klej w sztyfcie 2,00zł
- taśma klejąca 1,50zł
- czas wykonania 4h

Wadą tej konstrukcji jest to, że teraz mam 5000 zapałek i nie bardzo wiem, co z nimi zrobić :)

10.06.2011

Po 2,5 latach użytkowania przyszła potrzeba, aby rozbudować szafkę o kilka pięter. Pojawiły się szufladki na diody różnych kolorów, tranzystory bipolarne, polowe, przewlekane, SMD, niektóre scalaki, kwarce, diody, wyświetlacze, klawisze..... itp, itd :)To samo zrobili inni...


Felixd wykonał podobną szafkę i zmieścił jej zdjęcia. Mam nadzieję, że szafka będzie służyła mu przez długie lata!
Syljamu wykorzystał taką samą ideę segregowania, ale wszystkie szufladki wraz z całą strukturą zrobił własnoręcznie z pilśni i kartonu. Każda szufladka jest elegancko oklejona folią kolorową, a także ma uchwyt do wygodnego wyciągania. Czas wykonania to około 30 godzin. Szacuneczek za wytrwałość i życzę zadowolenia z szafki :)

13 komentarze :

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Wszystko trzyma się na zwykły klej w sztyfcie do papieru. Każda ścianka jest przyklejona do sąsiedniej, a żeby klej lepiej złapał to docisnąłem podłużnymi kombinerkami płaskimi. Całość jest jeszcze dookoła oklejona grubą gumową taśmą izolacyjną (to szare). Nic tu nie trze i nie iskrzy Smile

Dla chcących zrobić coś podobnego, podpowiem że pudełka są trochę krzywe. Ta ścianka gdzie jest sklejenie jest trochę dłuższa i grubsza od tej po przeciwnej stronie, przez co przekrój pudełka nie jest prostokątny tylko raczej trapezowy. Kleiłem to w ten sposób, że robiłem mniejsze "moduły" 3x4 i przyklejałem je a tak, by te większe ścianki były raz z jednej strony a raz z drugiej. Dzięki temu szafka jest w miarę prosta Smile

Konstrukcja jest bardzo wytrzymała. Nie wiem co tu może się popsuć Smile Jedynie chyba może zamoknąć Smile Fakt, czasu trochę na to poszło, ale raz na zawsze zniknął problem szukania elementów. Mogę je nawet znaleźć z zamkniętymi oczami Smile

elektronik pisze...

thanks you

Anonimowy pisze...

How much is this box calculated to EURO or USD? Greetings from Czech Republic ;)

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Dobry den i zdravim Vas :) a box of matches in Poland costs 0,02EUR; 0,026USD or 0,50Kc. Cost of the whole box is 80Kc.

Anonimowy pisze...

Takie konstrukcje się robiło za komuny. Cała rodzina zbierała pudełka po zużytych zapałkach ;)

Anonimowy pisze...

Brawo. Ja takie segregatory robiłem grubo ponad 20 lat temu i trzymają się do tej pory. Fantastyczna sprawa, szczególnie dla elektronika gdzie podzespołów są dziesiątki tysięcy. Zmusiła mnie do tego potrzeba kiedy wszystkie rezystory miałem w jednym słoiku i trzeba było znaleźć ten potrzebny. Mam naturę chomika i nie wyrzucam ani jednego rezystorka. Przez ponad 20 lat zebrało mi się tego i wykryłem że do segregacji elementów też nadają się pudełka po papierosach wpakowane do kartonu po piwie. Kartony można zdobyć w jakimś sklepie spożywczo monopolowym. Wystarczy poprosić aby odłożyli. Co do paczek po papierosach to wystarczy paru znajomych palaczy. Pudełka po papierosach opisuję od góry i wkładam do kartonu po piwie, dobrze się wpasowują. Kilka takich kartonów i tworzy się fajna paleta z posegregowanymi elementami, oczywiście odpowiednio opisanymi. Nie ma wtedy problemu ze znalezieniem czegokolwiek. Dodatkowo zrobiłem sobie bazę danych na kompa i najpierw tam zaglądam czy posiadam poszukiwany element i w jakim kartonie się znajduje. Pudełka po zapałkach mi nie starczały. Przeważnie każdy teraz używa zapalniczek tak więc ze zdobyciem pudełek po zapałkach pojawił się problem, a kupowanie pudełek z zapałkami dla samych pudełek trochę mija się z celem ( co później zrobić z zapałkami). Co do pudełek po papierosach to nie ma z tym problemu. Ja w tej chwili mam zebranych kilka tysięcy takich pudełek.

mefju pisze...

Hej ;) ja zrobiłem sobie podobny, ale kleiłem go termoglutem i usztywniałem kartonikiem wyciętym z twardej okładki zeszytu :)

Dominik Leon Bieczyński pisze...

W tej skromnie wyglądającej niepozornej szafeczce trzymam obecnie prawie 10000 elementów :) 5000 to SMD 1206 w taśmach po 10szt, reszta to przewlekane. Tranzystory w obudowie SOT-23 są tak małe, że w jednej szufladce mieści się ich 500 w woreczkach po 100szt każdego typu, a mam wrażenie, że najwięcej miejsca zajmuje powietrze w workach :) Konstrukcja ma już prawie dwa lata, napisy trochę wyblakły, a poza tym nie wykazuje żadnych oznak zużycia!

Anonimowy pisze...

Z zapałek można zrobić coś takiego:
www34.patrz.pl/u/f/44/30/75/443075.pdf

Anonimowy pisze...

Z czego zrobiony jest szkielet tej konstrukcji ? to biale po bokach i to na czym leza szufladki

i jak to jest montowane klejem wszystko czy male rowki robione jeszcze ?

Dominik Leon Bieczyński pisze...

To tylko pudełka po zapałkach przyklejone na zwykły klej do papieru. Całość jest owinięta taśmą samoprzylepną.

Anonimowy pisze...

ja mam 11k zapałek po swoich szufladkach :D a od ciebie pożyczę sobie pomysł z taśmą klejącą jako uchwytem, bo mój sposób nie wypalił ;)

Anonimowy pisze...

Ja mam identyczne rozwiąznie. Praktyczne i zajmuje mało miejsca.

Prześlij komentarz

Skomentuj!