Kolekcja: Kalkulatory

|Spis eksponatów:
Zbieram stare kalkulatory, komputery i układy scalone, a w szczególności pamięci EPROM z dużą strukturą (powyżej 1cm) i mikrokontrolery z charakterystycznym okienkiem, przez które widać strukturę scaloną. Jeżeli masz takie zabytki to pisz do mnie na adres

Mikrokontrolery XMEGA

Unitra Brda 14S

To drugi i niestety ostatni z polskich przenośnych kalkulatorów naukowych. W środku jest MC14008 lub jego zachodni odpowiednik. Wyświetlacze 12-cyfrowe w Polsce nie były produkowane. Kalkulator jest w pełni sprawny i w dobrym stanie. Obecnie bardzo poszukiwany przez kolekcjonerów, a na Allegro występuje rzadko i osiąga wysokie ceny!


Elwro 480 Lolek

Pierwszy polski przenośny kalkulator naukowy. Był też Elwro Bolek - zubożona wersja ze standardowymi możliwościami. Zasilany był z baterii 9V, co niestety ograniczało jego czas działania do kilku godzin. Klawisze dość nieprzyjemnie i głośno klikają, a napisy na klawiaturze szybko się ścierały. Widoczny tu okaz jest w pełni sprawny.


Elementy elektroniczne, zestawy prototypowe, Arduino

Elwro 440 Bolek

...a dokładniej pierwszy Bolek. Późniejsza wersja miała niebieskie nadruki na klawiaturze i napis "Bolek". To wersja wczesna.


Elwro 181

Kalkulator stacjonarny. W środku jest dużo zachodnich części, jak na tamte czasy.


Elwro 182

...w przeciwieństwie do Elwro 181, tutaj są rzeczy wyłącznie ze wschodu. Nietypowe radzieckie układy w obudowach QIL (quadruple in line) oraz nieznany mi układ scalony w puszce TO. Wyświetlacz też jedyny słuszny. Wyprodukowany kilka lat po wprowadzeniu stanu wojennego - to może tłumaczyć brak zachodnich części.


Texas Instruments TI-55

Po tym widać, że jednak byliśmy trochę z tyłu, chociaż wcale nie aż tak jak to się mówi. Texas Instruments postawił przede wszystkim na zwiększenie skali integracji. W środku jest jeden scalak, rezystor, kondensator, a wyświetlacz jest zintegrowany z płytką drukowaną. Kalkulator jest programowalny.


Texas Instruments TI-56

Radio Shack kupił kiedyś TI-56 i produkował pod własną nazwą Radio Shack EC-4000, ale nic nie zmienił poza usunięciem nazwy Texas Instruments. W środku wszystko jest identyczne.


Litronix 2260

To prawdziwy biały kruk. Być możne nawet jedyny w Polsce! Od dwóch lat obserwuję czy na Allegro ktoś chce sprzedać kalkulator Litronix - nie było jeszcze ani jednego! Sprowadzony z Ameryki specjalnie dla mojego wujka. Widoczny tutaj egzemplarz to model półnaukowy. Obsługuje nawiasy, zapis wykładniczy i ma w pamięci liczbę pi, ale nic poza tym nadzwyczajnego nie czyni.


Casio fx-85v

Dla odmiany technika dalekiego wschodu. Texas Instruments może się schować przy tej skali integracji, jaką stosowali Japończycy - wszystko, nawet klawiatura, jest zintegrowana na kawałku folii. Jest w nią wprasowany układ scalony i wyświetlacz, a jedynym elementem niezintegrowanym jest bateria.


Arytmometr FACIT

To dopiero wynalazek! Kalkulator mechaniczny! Były wersje ręczne, wyłącznie z elementów mechanicznych, a "zasilanie" było poprzez kręcenie korbą. Prezentowany tutaj model to wersja postępowa - zamiast korby jest silnik elektryczny. Owo ustrojstwo to 15kg mechaniki precyzyjnej. W środku jest pełno różnego rodzaju kółek zębatych, zapadek, krzywek, cięgien i innych elementów, których nawet nie wiem jak nazwać :) Instrument jest sprawny - udało mi się przeprowadzić dodawanie, mnożenie i dzielenie. Jest kilka przycisków i suwaków, których znaczenia nie zdołałem odgadnąć, więc urządzenie ma bardzo duże możliwości, wbrew pozorom.


9 komentarze :

Anonimowy pisze...

Ja mam CASIO FX-880P i do dziś mimo tylu lat, jest przełomowym sprzętem działającym. To kombajn z RS232 i Centronicsem, niby kalkulator, a jednak komputer... Czy są podobne, lepsze teraz?

kip pisze...

Dwa w pełni sprawne Lolki, jeden z oryginalnym pudełkiem i kartą gwarancyjną znalazłem w pracy i ocaliłem przed wyrzuceniem (czyt. utylizacją)... Używam okazyjnie i bardzo sobie chwalę :) (drugiego dostał mój współpracownik :)

Anonimowy pisze...

a czy ktoś pamięta kasy " OKA " ze sklepów " społem " ???

Grucuś pisze...

182 "...oraz nieznany mi układ scalony w puszce TO."
http://s42.radikal.ru/i097/1106/79/32d099062f9b.jpg
http://old-details.ru/?paged=41
http://www.155la3.ru/k165.htm

Anonimowy pisze...

Bolek i Lolek nie były polskimi konstrukcjami.

Anonimowy pisze...

Co do kalkulatora Elwro 440 (mam go pod taką nazwą). Otóż niedawno w zasobach internetowych znalazłem dwa identyczne kalkulatory produkcji "międzynarodowej". Identyczne to znaczy literalnie takie same poza innym kolorem klawiszy i oczywiście nazwą. Biorąc to pod uwagą, oraz różnice w toporności i rozmiarach w porównaniu z kalkulatorami Brda przypuszczam, że Elwro 440/480 to jednak produkty tzw. licencyjne.
Julian

Dominik Leon Bieczyński pisze...

A ja znalazłem Bolka z inną firmówką http://www.vintage-technology.info/pages/calculators/u/unitrex1640wd.htm rzekomo Hong Kong. Ciekawe co to za czort.

Grucuś pisze...

Taa...
Tytuł tej podstrony mówi sam za siebie
Piąty rząd od góry

tolek pisze...

Posiadam również kalkulator/komputer osobisty Casio Fx-880P.Bardzo mało używany,w zasadzie jak nowy.Oczywiście sprawny.Instrukcja w jęz.angielskim.Jeśli jest zainteresowanie to proszę o kontakt(anatela@wp.pl).

Publikowanie komentarza

Skomentuj!