Sterownik efektów świetlnych LISTER 5

|



Mój pierwszy układ mikroprocesorowy, który robi coś fajnego. Wcześniej na mikrokontrolerze robiłem lampkę RGB w butelce. Wadą tej lampki było to, że procesor siedział w środku i po zamknięciu butelki nie mogę zmienić programu. Wprawdzie z butelki wystają tylko dwa kabelki zasilające (Vcc, GND), a w przypadku zewnętrznego sterownika będą cztery (Vcc, R, G, B) to jego zastosowanie przynosi same zalety.

Nazwa sterownika wzięła się od niewielkiej liczby dostępnych wejść/wyjść w ilości 5 sztuk, a LISTER to Leon Instruments Sterownik. W końcu motto strony to "elektronika dla zawodowców" więc niech będą chociaż pozory jakiejś nazwy handlowej :) a teraz przejdźmy do konkretów...

W układzie siedzi malutki procesorek ATtiny25 taktowany wewnętrznym rezonatorem RC o częstotliwości 8MHz. Każdy z pięciu pinów posiada tranzystor wzmacniający wydajność prądową wyjścia (w widocznym prototypie 100mA), ale każdy z nich może być jednocześnie wejściem. Stan wyjścia jest sygnalizowany żółtą diodą. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zmienić rolę pinu w trakcie programu. Napisałem próbny mały programik polegający na łapaniu migającej diody, tzn na naciśnięciu przycisku pod mrugającą diodą i wtedy zaczyna mrugać kolejna. Działa jak złoto.

Elementy elektroniczne, zestawy prototypowe, Arduino

Mikrokontrolery XMEGA

W sterowniku można zastosować inny procesor AVR a obudowie DIL8. Może to być ATtiny13, ATtiny45, ATtiny85 lub inny maluszek.


W założeniu układ jest przeznaczony do sterowania diodami RGB ze wspólną anodą, ale nie tylko. W planach zamierzam zrobić kolejną lampkę RGB w bardzo zmysłowej butelce ;) Schematów i płytek nie zamieszczam, bo to ciągle wersja robocza, a teraz sesja na uczelni i czasu nie mam na dokończenie tego cuda.


Na malutkiej płyteczce o rozmiarach 3x4cm mieszczą się 32 elementy i 100 pól lutowniczych. Narysowanie tej płytki było sztuką. Miejsca zostało tak mało, że nawet loga i numeru wersji nie było gdzie wstawić.


Obudowa wyszła trochę kiepskawo, no ale trudno.


Przykładowy efekt



0 komentarze :

Prześlij komentarz

Skomentuj!