Test multimetru Sanwa PC5000a


Strona przeniesiona na nowy adres:
extronic.pl


55 komentarze :

Anonimowy pisze...

Świetny miernik, polecam!

McMonster pisze...

Też sobie niedawno temu sprawiłem, szok jakościowy po przejściu z UT-70A. Warto też wspomnieć o bardzo czułym i szybkim teście ciągłości przewodów.

Anonimowy pisze...

A ja wiem co to jest to "859-Pb".
Porównajcie sobie go z miernikiem: http://enarzedzia.eu/brymen-859cfa-multimetr-cyfrowy-z-true-rms-p-728.html
:-)

Anonimowy pisze...

Czy autor recenzji byłby tak uprzejmy o zamieszczenie chociaż jednego zdjęcia środka miernika? W niedługim czasie zamierzam go nabyć i myślę że nie ma lepszego z takimi parametrami za takie pieniądze.

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Da się zrobić, ale dopero za kilka dni. W środku jest kilka złoconych laminatów, sporo wzmacniaczy Analog Devices i nietypowych elementów, płytka z pamięciami EEPROM I2C (może dane kalibracyjne? w środku jest tylko jeden zwykły tani potencjometr, więc raczej kalibracja jest dokonywana w bardziej zaawansowany sposób) oraz procesor nie znany mi osobiście. Drobne elementy 0603, montaż maszynowy - w przeciwieństwie do taniej konkurencji, która wykorzystuje małe chińskie rączki :)

Anonimowy pisze...

Napis "859-Pb" oznacza wersję oprogramowania. Jest też tryb serwisowy ale żeby się tam dostać trzeba znać odpowiednią sekwencję klawiszy.

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Ciekawe rzeczy piszecie. Jak wejść do tego trybu serwisowego i co w nim jest?

Anonimowy pisze...

Jak wejść to nie wiem ale wiem że jest związany z danymi jakie miernik trzyma w pamięci. Prawdopodobnie przez ten tryb odbywa się resetowanie i kalibrowanie. Może dokładne oznaczenie procesora by coś dało a póki co pozostaje metoda "prób i błędów" :)

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Proszę bardzo, są zdjęcia ze środka :)

Anonimowy pisze...

Czy na zakresie V/A AC miernik pokazuje wskazania zerowe(po zwarciu końcówek pomiarowych)?

Anonimowy pisze...

Dziękuje za zdjęcia. Natomiast element z napisem "VDB" wygląda jak drabinka rezystorowa pomocna przy pomiarach na różnych zakresach. Widziałem podobne w innych multimetrach m.in w Fluke.

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Sprawa z zerowaniem przy zwartych końcówkach wygląda tak:
- VAC: początkowo pojawia się 0,05V i odczyt zmniejsza się asymptotycznie do zera, tzn przypomina to napięcie na rozładowującym się kondensatorze
- VDC: zeruje się
- VAC+DC: tak jak VAC, ale wolniej
- A: pływa ostatnia cyfa obojątnie czy AC, DC, AC+DC, uA, mA, A.
Jakie to ma znaczenie? Po co mierzyć pętle z kabli pomiarowych? :) Porównywałem kiedyś z Flukiem, ale nie pamiętam jaki model. Fluke był 4 cyfrowy, ale w miarę swoich możliwości pokazywał to samo.

Wiesz, po co są pola pod kolejne pamięci EEPROM na dodatkowej płytce? Układ który jest wlutowany ma oznaczenie U5, a miejsca wolne mają oznaczenia U5A, U5B, U5C.

Anonimowy pisze...

Z tego co znalazłem na Google i widać na zdjęciach że PCB jest chyba wspólna dla innych DMM (oznaczenia PC500/510/520 pod płytką z pamięciami). Oznaczałoby to że dodatkowe pamięci są potrzebne do trzymania danych pomiarowych (43000 punktów w PC520) lub rozciąg linijki analogowej (w PC510)?. Nadal zastanawia mnie tryb serwisowy niestety z serwisu nie udało mi się "wydusić" potrzebnych informacji.

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Dzięki za informacje, jakbyś jeszcze coś ciekawego znalazł to daj znać :)

voisi pisze...

Pisząc "niestety z serwisu nie udało mi się "wydusić" potrzebnych informacji." masz na myśli serwis NDN z Warszawy? bo jak tak to Wam powiem, że jeszcze mniej wiedzą niż Wy na obecnym etapie.

Anonimowy pisze...

Warto pakować się do zabaw typowo domowych w mniejszego brata w/w czyli PC510A? Co przemawia za a co przeciw? Na jakiś cudach mi nie specjalnie zależy ale wolałbym żeby miernik był dokładny i tutaj skok miedzy PC5000A a PC510A drastyczny nie jest ale.... http://jimmyauw.com/2010/01/03/measurement-meter-comparison/ ...i to troszkę mnie zmartwiło :-)

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Jak to nie jest drastyczny? PC5000a ma 6 cyfr, a PC510a tylko 4. Porównywanie nowoczesnego miernika z zabytkowymi raczej nie ma sensu... Kiedyś porównywałem Sanwę z jakimś Flukiem i Sanwa wypadła bardzo dobrze, ale to i tak niewiele mówi. Jest sens porównywać to wyłącznie z miernikiem lepszej klasy albo z kalibratorami. Wracając do PC510a wydaje mi się, że jego cena jest duuuużo za wysoka.

Anonimowy pisze...

Faktycznie między PC5000a a PC510a to tylko 150zł różnicy (NDN) ale ja amatorsko i tak nie wykorzystam możliwości nawet tej 510'ki :-) i w sumie to zależy mi po przebojach z Unit-ami na dokładności. Niby taki detal ale PC5000a nie ma pomiaru temperatury sondą K a czasami się toto przydaje. Sonda cienkowarstwowa (T-300PC) zakładam że do tanich nie należy. Myślałem też o RD701 ale zasugerowałem się tym że ma on 0,5% dokładności DCV, PC510a 0,08% a PC5000a 0,03%. Musiał bym sobie to przemyśleć ale jeżeli nie PC5000a nie PC510a to na jakie multimetry warto było by zwrócić uwagę? Sanwa czy może coś innego... ? Protek 506 miał pare lat temu dobre noty ale obecnie.... :-)

Anonimowy pisze...

Z tego co rozumiem to do PC5000a do pomiaru temperatur potrzebowałbym sondę, kabel i oprogramowanie PC Link. Sporo tego i zakładam że nie ma zamienników a załatwienie tego własnym stumptem to mission imposible?

Dominik Leon Bieczyński pisze...

PC5000 zasadniczo nie obsługuje pomiaru temperatury. O innych miernikach się nie wypowiadam bo ich nie znam.

Anonimowy pisze...

Sam mam Sanwę PC5000 już 5 lat, świetnie się sprawuje. Ostatnio co prawda zainwestowałem w Fluke 289, ale sanwa nadal mierzy :). Jedyne co mi brakuje w sanwie to właśnie pomiar temperatury. Mogli chociaż dać możliwość, bez sondy.

Anonimowy pisze...

Witam,
na wstępie chciałem podziękować za inspirującą stronę. Chciałem zapytać o następującą rzecz - firma NDN z Warszawy oferuje opisywany miernik w zestawie z oscyloskopem Rigol DS1052E za ok. 1720 zl. I tu moje pytanie (bardziej o oscyloskop niż o miernik)-Czy opłaca się kupować taki zestaw? Czy ten oscyloskop wart jest swojej ceny? Ewentualnie jaki inny oscyloskop można kupić na początek?

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Kupiłem właśnie ten zestaw i stąd mam ten miernik :) recenzja oscyloskopu też pojawi się za jakiś czas. Jestem bardzo zadowolony z oscyloskopu i polecam.

Anonimowy pisze...

Super :), sytuacja mi się trochę rozjaśniła. Z niecierpliwością będę czekał na recenzję oscyloskopu.
Michał

Anonimowy pisze...

Mam wrażenie ze ten miernik jest właściwie identyczny jak Brymen BM857. Parametry te same nawet funkcje klawiszów identyczne. Wnetrze hm troche inne ale też jest ten specyficzny dzielnik rezystorowy. Rozbierałem go dawno wiec nei pamiętam jaki procek w nim siedzie. Ty będa zdjęcia jak by kogos interesowało:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1818034&start=30&sid=a4e5d0de6dd5d04f697b2aa401c4ae59

Anonimowy pisze...

Nie piszcie lepiej o dokładności. To bzdurne pojęcie. W miernikach cyfrowych na błąd bezwzględny pomiaru wpływ mają dwa składniki: % wskazania i liczba cyfr najmniej znaczących. To jest tzw. błąd graniczny. Właśnie takie pojęcie należy stosować.

Dawid pisze...

Cześć!

Mam pytanie do Autora - czy sprawdzałeś jak multimetr sprawuje się przy pomiarze AC_RMS i AC+DC dla f>20 kHz? Potrzebuję multimetr z możliwością pomiaru AC RMS przebiegu rzędu 50 kHz. Teoretycznie najtańszym miernikiem, który to potrafi jest Brymen BM867, ale ma nieokreśloną dokładność dla f>20 kHz, dlatego mam podejrzenia, że to ściema. Czy Autor miałby możliwość sprawdzenia (np. przez porównanie z oscyloskopem) przebiegów wyższych f?

z góry dziękuję i pozdrawiam

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Nie sprawdzałem i obecnie nie mam takiej możliwości

Anonimowy pisze...

Tu znalazłem taki ciekawy filmik na temat Sanwa 510 A
http://www.youtube.com/watch?v=LGEQ4cYRFnA
Pozdrawiam Sesio

Anonimowy pisze...

brymen 859 w innej obudowie :)

Anonimowy pisze...

Sanwa PC5000a wygląda raczej na Brymena BM857, natomiast PC510a na Brymena BM817, oczywiście z inną obudową, LCD i zmienionym wzorem PCB. Jak dobrze poszukać to oba Brymeny kupić można w pewnej hurtowni(nie Biall) w lepszych cenach niż Sanwy w NDN.

Anonimowy pisze...

Brat, bliźniak Sanwy PC 510a i Brymena BM817: Amprobe AM-270 http://www.amprobe.com/amprobe/usen/Multimeters/Industrial-Multimeters-/AM-270.htm?PID=73125

fajna cena, szkoda, że nie u nas (za droga przesyłka):
http://www.ebay.pl/itm/Amprobe-AM-270-TRMS-Industrial-Multimeter-w-Bar-Graph-/190717305214?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2c67a3217e#ht_3115wt_1163

Anonimowy pisze...

Jaką ma ten miernik impedancję wejściową przy pomiarze napięć stałych?

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Chyba 20M ale nie jestem pewien. Po takie dane odsyłam do dokumentacji i instrukcji producenta.

Anonimowy pisze...

Jest jeszcze jedna zaleta o której nie pisałeś - bezpieczniki da się kupić w każdym sklepie za normalne pieniądze ;) a do Fluka trzeba się powyginać żeby fortuny nie wydać na bezpieczniki

Anonimowy pisze...

Ktoś skopiował Brymena.No to dobrze .
Denerwuje mnie LCD bo kiepsko widać.
Opis przełącznika jakiś taki nieczytelny.
Jeżeli będzie pracować bezawaryjnie przez lata to po latach odszczekam to co mi sie nie podoba

Anonimowy pisze...

Witam !
A jaka jest różnica pomiędzy PC 5000 a PC 5000a ,
ma obydwa wnętrza są różne natomiast parametry takie same ??
/czy sam sobie odpowiedziałem ??/
w NDN twierdzą iż bez literki a , jest dokładniejszy a w instrukcji są takie same parametry i jednego i drugiego ?
Pozdrawiam
Artur
arturd@tlen.pl

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Ktoś kiedyś pisał, że różnią się złączem do komputera. Nie wiem czy to prawda, ale rzeczywiście te mierniki wyglądają na identyczne.

Anonimowy pisze...

No właśnie
Pozdrawiam
Artur

Anonimowy pisze...

Czy Ktoś dyspunuje instrukcją oprogramowania narzędziowego PC Link lub PC Link Plus do obsługi transmisji i archiwizowania danych pomiarowych z tego miernika. Instrukcja powinna zawierać szczegółowe informacje dotyczące współpracy miernika z komputerem. Mnie interesuje protokół komunikacji: jakie komendy odbiera miernik i jakie dane wysyła?

Anonimowy pisze...

Czy ktoś wie, na jakiej zasadzie działa wykrywanie czy przewód jest włożony do dobrego gniazda?

Dominik Leon Bieczyński pisze...

W gniazdach są dwa styki. Kiedy wsadzasz wtyczkę do gniazda to te styki są zwarte.

Anonimowy pisze...

Szkoda, że miernik nie posiada rejestracji wartości min/max, impulsów (funkcja z BM859s).

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Jak to nie ma - przecież opisałem tę funkcję i nawet zdjęcia są. Najpierw czytać, potem krytykować...

Anonimowy pisze...

Mierniczek świetny i za dobrą cenę. Ale mam z nim problem. Gdzie kupić bezpiecznik 630mA 500V i do tego szybki lub superszybki? W serwisie powiedzieli że nie mają ! WDF?

Anonimowy pisze...

Gdzie zatem kupić bezpiecznik 630mA/500v ?

Dominik Leon Bieczyński pisze...

W TME mają

Anonimowy pisze...

Nie mają, dzwoniłem. Serwis też mi polecił tam zadzwonić. U piekarza też brak.

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Jak to nie ma, cała masa jest do wyboru:
http://www.tme.eu/pl/details/zgssh-0.63a/bezpieczniki-63x32mm-superszybkie/siba/7012540063/#
http://www.tme.eu/pl/details/zgss-0.63a/bezpieczniki-63x32mm-superszybkie/eska/632115/#
http://www.tme.eu/pl/details/zgs-0.63a/bezpieczniki-63x32mm-szybkie/eska/632615/#
Nie do końca są identyczne, ale będą dobre.

Anonimowy pisze...

No nie są identyczne, pierwszy to 700V, znacznie za duży.
Udało mi się zamówić w eltronie 10szt siby za 24zł z wysyłką, o dokładnie takich samych parametrach.
Co jak co, to chyba jedyny sklep który je oferuje ;)
Dzięki za pomoc

Anonimowy pisze...

Rzeczywiście jest problem z zakupem bezpieczników Siba.Czy mógłbyś podać dokładniejszy namiar na firmę Eltron.

Anonimowy pisze...

Dziękuję za fajną stronkę. Odnosząc się do do jednej z opinii autora na temat ponoć drastycznej różnicy pomiędzy modelami PC510A i PC5000A:"... PC5000a ma 6 cyfr, a PC510a tylko 4. Porównywanie nowoczesnego miernika z zabytkowymi raczej nie ma sensu.." niestety jest mało merytoryczne. Otóż opcjonalna 6 cyfra z uwagi zwiększony wówczas błąd graniczny (+ 20cyfr !) może służy jedynie jako wskaźnik - odpowiednikiem tego w PC510A jest tzw 5x Zoom Baragraf. Natomiast podstawowa różnica to mniejszy błąd graniczny głównie na zakresie napięć stałych +-(0.03%+2cyfry dla PC5000A przy 5 cyfrach) vs. +-(0.08% +2cyfry dla PC510A dla zakresu 5V-1000V oraz 0.06% dla zakresu 500mV). Jednak proszę zobaczyć fotkę na której widać 2 PC5000A i 1 PC510A podczas pomiaru VDC (jedna PC5000A wychodzi poza specyfikację względem drugiej PC5000A):
http://217.26.67.168/uploads/3/2/3260231/IMG_2644.JPG

Rezystancja wejściowa w obu modelach jednakowa 10M ohma ale za to pojemność wejściowa mniejsza w PC510A - lepiej: (16 lub 44pF dla PC510A) vs. (20 lub 80 pF dla PC5000A) .
Proszę zwrócić uwagę ze dla pomiaru natężenia prądu DC dokładność (..+20cyfr!) mimo 5 cyfr jest zbliżona do PC510A (... + 2 cyfy).
Delikatnie tylko lepsza dokładność jest dla pomiaru rezystancji (z uwagi na 5 cyfr, ale 0.2% +6cyfr dla PC 5000A vs 0.2% + 2 cyfr dla PC510A na głównych zakresach), natomiast dla pojemności jest dokładnie tak samo w obu modelach.

Dodatkowo w PC5000A zwiększono zakres pomiaru częstotliwości kosztem zwiększenia uchybu (z 0.001% + 2cyfry PC510A do 0.002% + 4cyfry) stąd błąd graniczny jest tylko trochę lepszy w PC5000A (z uwagi na 5 cyfr).
PC510A ma za to pomiar temperatury (sonda w zestawie) oraz 5x Zoom Baragraf.

Oba modele produkowane były w tym samym okresie. Obecnie na tapecie mają droższe modele PC700 (brak true RMS) , PC710, PC7000 - jak dla mnie mniej estetyczne - parametry podobne + podświetlanie.

W mojej opinii obie Sanwy PC510A i PC5000A są świetnie wykonane - mistrzostwo jakości - dużo lepiej wyglądają w realu i obsłudze niż na fotkach czy filmach. Mam jednak PC510A bo szkoda dopłacać za marketingowy chwyt 5/6 cyfr kiedy ostanie cyfry i tak pływają i to głównie z zewnętrznej przyczyny fluktuacji źródła napięcia czy prądu. Natomiast ich odpowiedniki Brymen 857 i 817 nadają się głownie do prac w trudnych warunkach środowiskowych (samochodówka, zapylenie, itp,) - odporniejsze cegły, jednak jakość kątów patrzenia wyświetlacza dużo gorsza mimo możliwości podświetlania - na fotkach mogą lepiej wyglądać.

oduk pisze...

Miernik fajny ale cena mocno zaporowa jak dla elektronika hobbysty :)

Anonimowy pisze...

Z ciekawości - czy masz tych kilku latach używania są jakieś uwagi co do tego miernika? Jak z jego trwałością, ergonomią itp.? Ogólnie ciężko z recenzjami na temat mierników tej firmy a wydaje się, że ma u nas wyrobioną markę.

Pozdrawiam.

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Mam go już parę lat i nie narzekam. Poza paroma rysami na obudowie, wymienionym bezpieczniku i baterii nic z miernikiem się nie działo.

Prześlij komentarz

Skomentuj!