Amperomierz LM3914

|

Strona przeniesiona na nowy adres:
extronic.pl


18 komentarze :

syntetyczny drań pisze...

Zajefajne!

Anonimowy pisze...

Co to za zarowki? czy zakres mozna zwiekszyc do 1,5A?

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Zaróweczki mają oznaczenie LUXLAMP 12V 10W F9. Można je kupić na każdej stacji benzynowej. Dolutowałem do nich dwa goldpiny aby można było je wygodnie wetknąć w płytkę stykową albo inne gniazdo na piny.

Zakres można zwiększyć nawet do 2,45A. Maksymalny prąd ogranicza moc rezystora - w tym przypadku 0,6W. Jeżeli chcesz jeszcze większy prąd to daj rezystor 1W. Większych już nie radzę, bo mogą ścieżki na płytce się przypalić.

Anonimowy pisze...

mam małe pytanie do autora tego projektu czy dało by się przystosować ten projekt do mierzenia większych prądów np. do 10A tak aby po osiągnięciu np.4A świeciła się czwarta dioda. Rozumiem że muszę zmienić rezystor pomiarowy na rezystor z większą mocą i oczywiście ten prąd musi płynąć przez odpowiednie grubsze ścieżki (może nawet wzmocnione wlutowanym drutem miedzianym)Interesuje mnie ta kwestia ponieważ myślę wykonać ten układ do poglądowego ustawiania prądu ładowania w prostowniku do akumulatorów kwasowych. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Trzeba przerobić tak jak piszesz - mocniejszy rezystor i grubsze ścieżki. Można by zastosować rezystor o mniejszej rezystancji, żeby ograniczyć moc i zmniejszyć spadek napięcia, np 0,01R byłby lepszy do mierzenia takich dużych prądów, bo 10A płynąca przez 0,1R daje 10W czyli to już niezła grzałka się robi.

Anonimowy pisze...

Witam. Panie Dominiku jeżeli ma Pan informacje czy układ się sprawdził dla prądów rzędu 10A to proszę o wiadomość w komentarzach. Pozdrawiam Wojtek

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Nie próbowałem. Na 100% trzeba zaprojektować inną płytkę, bo na tej ścieżki się popalą przy 10A.

Anonimowy pisze...

Układziki na 3914 całkiem, całkiem.
Nie zbyt skomplikowane i dobrze.
Gdyby tak jednak zbudować coś na czasie, co cieszy się coraz większym powodzeniem w sieci, ale również w wersji nie skomplikowanej i nie zawodnej. Coś dużo bardziej ambitniejszego.
Mam na myśli łatwy w budowie i niezawodny w działaniu komparator okienkowy, do sterowania panelami słonecznymi.
W sieci pełno jest nie sprawdzonych i nie działających schematów. Nikt na razie nie wrzucił niczego godnego uwagi w tym temacie.
Wiem, że można coś takiego w prosty sposób zrobić na mikrokontrolerach, ale nie każdy początkujący elektronik, jest również programistą.
Pozdrawiam.

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Pomysł ciekawy, ale mieszkam w bloku więc niepotrzebne mi takie urządzenie :)

MPK pisze...

Witam, szukam własnie jakiegoś prostego układu amperomierza na diodach LED i chyba znalazłem. Potrzebuję jednak podpowiedzi (kompletny amator:) ).
Amperomierz będzie potrzebny jako wskaźnik do zasilacza/prostownika akumulatorów - zakres 3A. Co trzeba by zmienić aby uzyskać taki zakres? Czy wystarczy nieco mocniejszy R1 (np. 1-2W)? Płytke będę sam projektował do montażu przewlekanego także ścieżki będą grubsze. R5 i R4 jak dobrze rozumiem ze schematu stanowią zwory, prawda? Możesz podać orientacyjną wartość RLED (jak wspominałem amator jestem)?
I jeszcze jedno - zastanawiam się czy do mojego zastosowania nie będzie lepszy LM3915 - lepsza obserwacja skali w dolnej części zakresu...

Unknown pisze...

Witam! jestem zainteresowany układem do sterowania panelami. Właśnie kombinuję z moimi panelami...Pozdr. Lut luciosmacias@gmail.com

Anonimowy pisze...

Witam
1 - Czy na tym układzie można zrobić linijkę 10 led która będzie mi mierzyć napięcie od -0,2V do +0,7V i jeszcze dodatkowo to wejście ma być odseparowane od napięcia zasilania
2 - jaka dokładność będzie tego pomiaru ?
3 - temperatura pracy układu będzie wynosić od -20 do +40 st. cel. - jak to będzie wpływać na dokładność pomiaru - potrzebuję mieć dokładność pomiaru +- 4 proent
Można prosić o jakiś schemat

Dominik Leon Bieczyński pisze...

1) Skala pomiarowa jest dowolna. Nie wiem tylko czy do tego -0,2V nie trzeba będzie zastosować jakiegoś układu na wzmacniaczu operacyjnym. Nie pamiętam jaki jest zakres dopuszczalnych napięć, a dokumentacji nie chce mi się czytać.
2) Trudno tu mówić o jakiejkolwiek dokładności, skoro rozdzielność to zaledwie 10 stanów. To raczej przyrząd wskaźnikowy a nie pomiarowy.
3) jw + dane w dokumentacji

Anonimowy pisze...

Witam, fajny projekcik. Czy jest możliwość wykonania układu tak aby badał prąd w innym układzie niż ten z którego jest zasilony. Pytam ponieważ układ z którego pobieram prąd jest pod napięciem ok 40V, oczywiście miałbym oddzielne źródło napięcia do zasilenia lm3914. Pozdrawiam Kamcio.

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Oczywiście, nie ma problemu

Anonimowy pisze...

A mógłby Pan mnie trochę naprowadzić jak to wykonać zakładając, że masy mamy wspólne? Czy np. 12V na pin: koniec R4 i ledy, i pin 3 układu, Gnd na pin 2,8 koniec R2, R3. Czy jakoś tak? Dzięki za wszelką pomoc. Kamcio

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Przede wszystkim zalecam lekturę dokumentacji, w której jest wszystko na ten temat napisane. Wspólna masa dużo ułatwia. Należałby zrobić jakiś dzielnik napięcia z dwóch rezystorów, bo wejście napięcie 40V nie wytrzyma. W dokumentacji jest dużo przykładów jak wykonać mierniki z tym układem - można też połączyć kilka z nich w łańcuszek i zrobić linijkę na 100 diod, jeśli ktoś ma takie potrzeby.

Unknown pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.

Publikowanie komentarza

Skomentuj!