Dlaczego tanie wino jest dobre? Bo jest tanie i dobre! To samo można powiedzieć o zasilaczu na LM317 - regulowanym stabilizatorze bardzo popularnym od wielu lat. Prezentowany tutaj zasilacz jest kompatybilny z ładowarką od Nokii, którą bez trudu można dostać. Niewielka ilość popularnych elementów sprawia, że ten zasilacz jest wyjątkowo tani. Ponadto jest wyposażony z złącza Blond - szybkie i tanie złączki, bez możliwości błędnego połączenia.
LM317 jest bardzo dobrym regulowanym stabilizatorem. Umożliwia uzyskanie napięcia wyjściowego w zakresie od 1,25V do 37V przy wykorzystaniu najprostszych elementów biernych. W prezentowanym układzie możliwość regulacji została ograniczona do 12V. Przy zastosowaniu bardziej rozbudowanych elementów można uzyskać regulację od 0V, regulowany ogranicznik prądu oraz zdalne włączanie i wyłączanie z innego układu. Takie możliwości ma zasilacz pokazany na tej stronie.
Układ scalony LM317 wyposażony jest w szereg zabezpieczeń.
- Zabezpieczenie termiczne - w układ wbudowany jest termometr, który po przekroczeniu 110'C obniży napięcie wyjściowe w taki sposób, aby układ pracował dalej, ale nie nagrzewał się jeszcze bardziej
- Zabezpieczenie nadprądowe - w układ wbudowany jest stały ogranicznik, który nie pozwoli, by pobierany prąd przekroczył 1,5A
- Zabezpieczenie przeciwzwarciowe - zwarcie wyjścia do masy jest zupełnie nieszkodliwe dla układu
Zasilacz jest wyposażony we wtyczkę DC 3,5/1,1mm (DCPS1813), która jest kompatybilna z ładowarką Nokia ACP-7E, czyli tą popularną, stosowaną w latach 1998-2008 z tzw. większą wtyczką, jak w Nokii 3310. Oprócz tego, dostępne jest także trzypinowe złącze Blond, umożliwiające zasilenie regulatora z innego źródła, np. transformatora sieciowego lub innego zasilacza albo zasilenie czegoś prosto z ładowarki, bez pośrednictwa LM317. Ładowarka od Nokii ma obciążalność ok 0,5A - mam kilka takich ładowarek i każda ma trochę inne parametry. Przy takim prądzie LM317 nie musi mieć radiatora.
Jeżeli potrzebujemy większy prąd, można zastosować kompatybilne układy, które różną się jedynie ogranicznikiem prądowym i ceną. Można je wlutować do zamieszczonej płytki bez żadnych modyfikacji, z wyjątkiem ostatniego. Odsyłam do dokumentacji. Oczywiście przy większych obciążeniach należy dołączyć odpowiedni radiator.
- LM317 - 1,5A
- LM350 - 3A
- LM338 - 5A
- LM396 - 10A
Złącze zasilające Blond
Od jakiegoś czasu stosuję takie złącza we wszystkich moich konstrukcjach. Jest tańsze niż banany, wygodniejsze niż złącza śrubowe i bardzo proste w budowie. Ponadto, nie ma możliwości odwrotnego podłączenia biegunów.
W zasilaczu znajdują się dwa trzypinowe wyjścia. Skrajne piny to masa (minus), a pin środkowy to Vcc (plus). Symetryczna budowa złącza uniemożliwia odwrotne podłączenie. Złączki w zasilaczu to kawałki popularnej listwy dziurek do goldpinów, a w urządzeniu zasilanym znajdują się trzy goldpiny. Kabel zasilający z jednej strony ma dziurki, a z drugiej są piny, analogicznie do zwykłego sieciowego przedłużacza.
Budowa wtyczki w kablu jest bardzo prosta - dwa skrajne piny są zlutowane drucikiem, a środkowy pin owinięty jest taśmą izolacyjną. Wszystko jest schowane w rurce termokurczliwej (tzw. termokurczak). Kabel jest oczywiście dwużyłowy. Złączki w zasilaczu i odbiorniku również mają połączone skrajne piny. Polecam wszystkim taki sposób zasilania układów, ponieważ jest tani, szybki i wygodny.
Zastosowanie
Pierwszy egzemplarz tego zasilacza zbudowałem dla Kasi do podświetlania jej makiety - 40 żółtych diod LED. Efekt jest fantastyczny, tak samo jak cała makieta. Kasiu pozdrawiam Cię :*
Pliki do pobrania:
8 komentarze :
Zbudowałem podobną rzecz 10 lat temu i do dzisiaj używam. LM317 faktycznie jest nie do zarżnięcia! Można do niego jeszcze dodać jakiś tranzystor mocy w roli dopalacza, żeby zwiększyć obciążalność. Układ z tranzystorem niestety już nie jest taki odporny na wszystko.
Pytanie może być idiotyczne, ale zaczynam się bawić w te klocki dopiero. jak operować napięciem z tym potencjometrem? Czy ewentualnie można wstawić inny potencjometr? Ew. od czego innego zacząć na dobry początek elektroniki?:)
Pod wyjście z zasilacza musisz podłączyć woltomierz. Żeby było wygodniej zrobiłem sobie kolorowe kreski na napięcie 3,3V 5V i 9V, bo takie najczęściej używam. Możesz wstawić inny potencjometr jeżeli chcesz zmienić zakres regulacji. Regulować możesz od 1,25V do
- 6V potencjometrem 1k
- 12V potencjometrem 2,2k
- 24V potencjometrem 4,7k
Oferuję niedrogo podobny zasilacz, z mostkiem prostowniczym i złączami śrubowymi. Napisz do mnie maila.
Jak uzyskujesz na wyjściu 12V stosując zasilacz od nokii 3,7V ?
Układ LM317 nie ma zabezpieczenia termicznego, ale za to układ LM 317 T już je ma. Pozdrawiam
1,5A przy zasilaniu ładowarką od nokii????? Coś chyba tutaj nie bardzo...
a kto pisze o ciągnięciu 1,5A z ładowarki od nokii?
Z tego układu można czerpać 1,5A max pod warunkiem, że ma się odpowiedni transformator, który odda tyle mocy i mamy radiator, który odprowadzi ciepło. Nikt nie napisał, że pobiera z ładowarki od noki 1,5A. Pozdrawiam.
Prześlij komentarz
Skomentuj!