Termometr

|To artykuł na temat urządzenia, które zostało zastąpione przez nowszą wersję. Znajdziesz ją na stronie: Miernik panelowy ICL7106


Oto prosty termometr cyfrowy w oparciu o schemat z AVT. Właściwie rzadko on mi się przydaje. Zrobiłem go głównie po to, by poćwiczyć robienie płytek drukowanych, bo następne konstrukcje jakie mam w planach będą wymagały bardzo porządnego wykonania płytki.

Elementy elektroniczne, zestawy prototypowe, Arduino


Przedstawiony układ nie jest w żaden sposób oryginalny ani innowacyjny. Po prostu zwykłe połączenie ICL7107 i LM35. Pierwszy z nich to scalony woltomierz mierzący napięcie w zakrecie do 2V, a LM35 to scalony termometr. Podaje temperaturę w postaci napięcia, a dokładniej 10mV na każdy stopień Celsjusza. Jeżeli zatem w pokoju jest 21 stopni, LM35 wygeneruje napięcie 210mV.Po zmontowaniu należy ustawić potencjometr w ten sposób, by napięcie na nóżkach REF_HI i REF_LO było równe dokładnie 1,000V. Niedokładne ustawienie potencjometru spowoduje błędny wynik.

Chciałem by ten układ nie był tylko termometrem ale też woltomierzem do 2V. Aby łatwo można było wyjąć termometr LM35 zastosowałem złączkę SIL. Złączka ma pięć pinów, od góry: R, +5V, IN, GND, R. Do dziurek R należy włożyć rezystor 100k w celu mierzenia temperatury poniżej zera. W sumie można by go wlutować na stałe, ale taki miałem dziwny pomysł. Aby mierzyć napięcie zamiast temperatury należy wyjąć rezystor (chociaż nie trzeba) i badane napięcie dać na piny IN oraz GND. Wynik będzie w miliwoltach, kropkę zignorować.

Pliki do pobrania:
- Schemat i płytka w programie KiCad

7 komentarze :

piotreks-89 pisze...

Nie prościej było jakiegoś AVR-ka i do tego czujnik 1-wire dallasa?? Ja zbudowałem sobie taki termometr dwukanałowy i działa do dziś bezawaryjnie ;) A konstrukcja godna podziwu ;)

Alek pisze...

Mam kicada ale nie otwiera mi wszystkich plików, achciałbym sobie zrobić taki projekt

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Ten projekt jest tak stary, że może nie działać z najnowszym Kicadem.

Alek pisze...

gdzie znajdę starego Kicada?

Admin pisze...

Zrobiłem termometr według Twojego projektu,
niby temp ciała wskazuje dobrze w zamrażalniku też niby dobrze bo -18,2.
Natomiast w czajniku z gotująca się wodą wskazuje 85/87 stopni.
Co może być źle?
Pozdrawiam

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Możliwe, że wilgoć dostaje się do przewodów i powoduje zwarcie między nimi. Prawdopodobie czujnik nie jest wystarczająco odizolowany od otoczenia. Najlepiej umieścić go w miedzianej lub aluminiowej rurce i zalać go żywicą.

Anonimowy pisze...

100°C uzyskamy mierząc temperaturę wody wrzącej DESTYLOWANEJ przy ciśnieniu 1 atmosfery.

Publikowanie komentarza

Skomentuj!