Kurs XMEGA: co trzeba wiedzieć, by zacząć (01)

|

Strona przeniesiona na nowy adres:
extronic.pl


17 komentarze :

Anonimowy pisze...

Wspaniały kurs. Już zakupiłem sobie X3-DIL64. Jednak ciekawi mnie jedna rzecz. Jak wgrać bootloader FLIP do pustej XMEGI ? Czy taki bootloader jest gdzieś ogónie dostępny czy trzeba go kupić ?

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Bootloader już jest wgrany na płytkę X3-DIL64 i nic więcej nie musisz robić. Podłącz kabel USB, uruchom bootloader i działaj. Jak wgrać programy przy pomocy bootloadera FLIP opisałem w 2 części kursu.

B&W pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
B&W pisze...

Do tej pory pisałem programy w assemblerze (i nie chcę tego zmieniać) na kontrolery tiny i mega. Mam programator, który teoretycznie potrafi obsłużyć również PDI i TPI (taki jak na tu: Allegro 3810121836), ale nie wiem jak podłączyć jego wyjście ISP do gniazda PDI w oferowanym urządzeniu, a instrukcja programatora na powyższy temat milczy. Proszę zatem o jakieś wskazówki.

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Na aukcji jest zdjęcie, na którym widać linie oznaczone przez DATA i RESET. Obstawiam, że te dwie będą wykorzystywane przez PDI, jednak proponuję zapytać producenta programatora jak podłączyć PDI, skoro w instrukcji obsługi nie napisał. Tak czy inaczej, można płytkę X3-DIL64 programować przez FLIP, chociaż programator PDI jest zdecydowanie wygodniejszy i bardzo polecam programator zgodny z tym standardem i koniecznie integrujący się z Atmel Studio.

Ertew pisze...

Witam. Jeszcze jedno pytanie odnośnie bootloadera.
Jeśli kupię procesor ATXmega z USB prosto ze sklepu (np. ATxmega128A1U ze względu na więcej we/wy) to muszę kupić/wypożyczyć programator by wgrać bootloader, czy FLIP będzie już w procesorze wgrany w fabryce Atmela?

Anonimowy pisze...

Jak podłączyć to TPI do AVR Dragona ? On ma tylko JTAG i ISP. Jak podłączyć zasilanie ?

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Fabrycznie XMEGA mają pamięć czystą jak tabula raza. Bootloader trzeba wgrać programatorem PDI lub JTAG.

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Dragon współpracuje z XMEGA przez JTAG. Na płytce Dragona są piny, na których jest wyprowadzone zasilanie 5V. Podłącz to do złącza 5V/GND, które jest obok gniazda USB.

Unknown pisze...

Spotkałem się ze stwierdzeniem ze ASF dedykowany dla Xplain drastycznie zwiększa objętość kodu, czy to prawda?

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Możliwe, że ktoś się pomylił i kompilował programy przy włączonej optymalizacji O1, co generuje kod łatwy do debugowania, ale duży. Aby wygenerować bardziej zwarty kod, trzeba wybrać optymalizację Os. Wtedy program będzie zabierał zdecydowanie mniej miejsca. Szczegóły są opisane na stronie http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/atmel-studio-pelne-ide-avr-arm-cz1.html

Unknown pisze...

Czy jest możliwość puszcenia timera z pełną szybkością PLL, do zliczania długości impulsu w połączeniu z komparatorem? Wiem ze istnieje modul HI-RES ale dla PWM a tu chodzi mi o pomiar a nie generowanie.

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Witam. W XMEGA komparator może wywoływać przechwytywanie wartości timera, poprzez połączenie systemem zdarzeń. Wydaje mi się, że maksymalna częstotliwość pracy timera w takim przypadku to 32MHz.

Anonimowy pisze...

Czy to prawda, że w XMegach bootloader jest umieszczany w specjalnym obszarze pamięci i nie zajmuje "głównego" flasha ? Czy aby uruchomić bootloader zawsze trzeba użyć dedykowanego pinu czy można zrobić to tak jak w atmedze, że ładuje się bootloader robi swoje i za nim ładuje się program główny i tak po każdym resecie ?

Anonimowy pisze...

Piszesz tak:
"Poszukajmy na stronie Atmela dokumentacji procesowa ATxmega128A3U. Znajdziemy dwie dokumentacje. Dokument Atmel AVR XMEGA AU Manual zawiera opis poszczególnych peryferiów bez koncentrowania się na konkretnym modelu procesora."
Ale z tego, co zdążyłem już gdzieś przeczytać "AU" to nie to samo, co AxU, gdzie "U" oznacza po prostu USB. Dla ATxmega128A3U powinniśmy szukać raczej dokumentu "AVR XMEGA A Manual". Czy się mylę?

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Seria AU zawiera procesory A1U, A3U, A4U. U to nie tylko USB tylko też wiele innych usprawnień, a co najlepsze - są tańsze niż A :)

Unknown pisze...

Bedzie odcinek o komunikacji RS232?

Publikowanie komentarza

Skomentuj!