Kurs XMEGA: enkoder obrotowy (16)

|

Strona przeniesiona na nowy adres:
extronic.pl


13 komentarze :

Anonimowy pisze...

ile enkoderów wspiera sprzętowo xmega?

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Można podłączyć trzy enkodery. Każdy z nich wykorzystuje jeden kanał systemu zdarzeń, odpowiednio 0, 2 i 4.

Anonimowy pisze...

Witam serdecznie, kiedy będzie upragniony c.d.n. ?
Pozdrawiam W.Szwed

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Już za kilka dni. Nowa seria odcinków kursu już jest napisana i czeka na publikacje.

Anonimowy pisze...

Witam, czy przy użyciu na przykład takiego enkodera:
http://www.ebay.com/itm/OMRON-Rotary-Encoder-E6B2-CWZ6C-2000P-R-5-24v-12v-dc-Coupling-/251602922310?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a94b3eb46
wewnętrzne pull-upy wystarczają, czy lepiej użyć zewnętrznego podciągania?

Jaka jest teoretycznie maksymalna ilość impulsów enkodera / sek. jaką XMEGA jest w stanie odczytać?

Pozdrawiam
Niedouczony Początkujący Hobbysta

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Teoretycznie powinny, ale lepiej dać zewnętrzne. W końcu dwa rezystory to nie jest duży koszt. Trudno powiedzieć jaka jest maksymalna szybkość, ale jest na tyle duża, że kręcąc palcami na pewno jej nie przekroczysz :)

Anonimowy pisze...

Warto jeszcze napisać, że w eXtrino XL enkoder jest wpięty do portu E a nie C. Co prawda widać to na schemacie, ale jak się robi przykład ze strony i jeszcze nie bardzo wie o co chodzi to może to być spory problem.

Unknown pisze...

Czy da radę wykorzystać powyższe możliwości xmegi do enkodera tego typu (?): http://botland.com.pl/enkodery/2182-zestaw-enkoderow-magnetycznych-dagu-rs030.html
Ten enkoder ma tylko jedno wyjście - generuje sygnał prostokątny o wypełnieniu 50% i częstotliwości zależnej od prędkości obrotu. Nie infornuje jednak o kierunki obrotu, ale to mi nie jest potrzebne.
Więc wobec powyższego jak to jest? Da się wykorzystać powyższe możliwości w moim przypadku?

Dominik Leon Bieczyński pisze...

XMEGA na wbudowany interfejs do dekoderów z sygnałem kwadraturowym, czyli do najbardziej standardowych. Z tego co widzę Twój enkoder po prostu generuje sygnał o częstotliwości zależnej od obrotu, więc wystarczy najzwyklejszy timer, by zmierzyć tą częstotliwość.

Unknown pisze...

Rozumiem. A da radę w tym przypadku wykorzystać wspomniany w artykule filtr cyfrowy, który sprawdza ile cykli procesora utrzymuje się pożądany stan? Pytam, bo to fantastyczne narzędzie w przypadku jak na sygnale prostokątnym pojawiają się jakeś szpilki od silnika.

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Dużo prościej będzie zrobić jakiś prosty filtr RC. Jeśli to ma pracować z jakimś silnikiem to i tak trzeba będzie zastosować jakiś układ ograniczający zakłócenia.

Unknown pisze...

A jak z doborem elementów filtru? Przepuszczenie prostokąta przez RC da mi albo 'wygładzony' prostokąt albo - przy odpowiednio dużych stałych czasowych - napięcie średnie sygnału prostokątnego na wyjściu, czyli połowę amplitudy, a to mi nijak nie pomoże.

Unknown pisze...

Dodam, że mam trochę kłopot z tym filtrem RC, bo jakich wartości R i C bym nie dobierał to szpilki się przedostają. Co można jeszcze zrobić?

Publikowanie komentarza

Skomentuj!