Kolekcja: Układy scalone

|Zbieram stare kalkulatory, komputery i układy scalone, a w szczególności pamięci EPROM z dużą strukturą (powyżej 1cm) i mikrokontrolery z charakterystycznym okienkiem, przez które widać strukturę scaloną. Jeżeli masz takie zabytki to pisz do mnie na adres


Mikrokontrolery


Mikrokontroler to procesor z wbudowaną pamięcią, portami, timerami i innymi peryferiami. Układy z charakterystycznym okienkiem to mikrokontrolery z pamięcią EPROM - aby skasować pamięć należy strukturę scaloną naświetlić promieniowaniem UV. Układy tego typu dla kolekcjonerów są szczególnie cenne ze względu na walory wizualne :)

Mikrokontrolery XMEGA


8031

Uproszczona wersja mukrokontrolera 8051


8035

Jest to wersja mikrokontrolera 8048 bez pamięci ROM. Rozmiar pamięci RAM: 64 bajty.

Elementy elektroniczne, zestawy prototypowe, Arduino


8049

Jest to wersja mikrokontrolera 8048, która ma dwa razy więcej pamięci RAM od pierwowzoru, a mianowicie 128 bajtów. ROM o pojemności 2kB jest programowalny maską podczas produkcji struktury scalone.


8051

Mikrokontroler, który zrewolucjonizował świat i upowszechnił elektronikę w urządzeniach powszechnego użytku. Pojemność pamięci ROM wynosi 4kB, ale można podłączyć zewnętrzny EPROM o pojemności do 64kb. RAM ma zaledwie 128 bajtów, ale można też podłączyć zewnętrzny, również do 64kB.


8741

Mikrokontroler 8041 w wersji z pamięcią EPROM o pojemności 1kB, RAM 64B.


8742

Podobny do 8741, ale z dwa razy większą pamięcią ROM i RAM, czyli 2kB i 128B.


8748

Jest to kolejna wersja "rozwojowa" mikrokontrolerów Intela. EPROM 1kB, RAM 64B. Ma na pokładzie generator RC, więc nie ma potrzeby podłączania zewnętrznego źródła zegara. Dwa timery 8-bitowe oraz 27 pinów I/O.


8749

Taki sam jak 8748, ale z dwa razy większą pamięcią.


8751

Mikrokontroler 8051 w wersji z pamięcią EPROM.


Hitachi HD63701

Mikrokontroler kompatybilny z Motorola 68000. Stosowany w konsolach i automatach do gier. Spis gier napisanych na ten procesor jest tu: http://www.mamedb.com/cpu/HD63701.


80C45ICCN64

Producent: Signetics
Największy na świeci mikrokontroler serii 8051! W obudowie DIL64 z rastrem wyprowadzeń 100mils - ma ponad 8cm długości!


87C51HB

Producent: Intel
Jak wyżej, ale w obudowie DIL64 z gęstszym rastrem wyprowadzeń.


Piggyback 85CI54

Absolutny rarytas!!!!! Jest to 8051 przeznaczony do celów prototypowych. O co chodzi? Mikrokontrolery z pamięcią EPROM miały pewną wadę - mianowicie, aby je zaprogramować, należało je wyjąć z układu, włożyć do kasowarki, włożyć do programatora, zaprogramować i z powrotem włożyć do układu. Było to bardzo niewygodne, zwłaszcza w trakcie prac rozwojowych. Ponadto, pamięć EPROM była dość nietrwała - wytrzymywała czasami zaledwie kilkadziesiąt cykli programowania i potem scalak nadawał się do wyrzucenia.

Układy scalone PIGGYBACK mają gniazdo umożliwiające podłączenie zwykłego EPROM-a albo jego symulatora. Taki symulator był podłączony do komputera, z którego wgrywało się program. Dzięki takiemu rozwiązaniu można było szybko próbować różne wersje programu bez obawy o uszkodzenie pamięci EPROM. Układy tego typu były stosowane w pracowniach konstrukcyjnych i były koszmarnie drogie.


ST92E141K4D0

Procesor do falownika. Jest specjalnie przystosowany do sterowania silnikiem trójfazowym. W internecie można znaleźć dokumentację, która ma kilkase stron. Poza tym - jest to jeden z najładniejszych układów w kolekcji :) nie wiem co sprawia, że struktura tak się pięknie błyszczy! Ciekawostka - na strukturze jest ponad 60 pól lutowniczych, a w obudowie jest ich tylko 32. Wygląda na to, że była również w produkcji wersja tego scalaka ze zwiększoną liczbą nóżek i była w niej dokładnie taka sama struktura.


PIC12CE519

Bardzo mały mikrokontroler z pamięcią EPROM. Co najciekawsze w tym układzie - ma on aż dwie struktury scalone! Większa jest podłączona do ośmiu nóżek, a druga łączy się z większą czterema drucikami. Nie wiem, czym dokładnie jest ta tajemnicza mniejsza struktura, ale oględziny pod mikroskopem wykluczyły hipotezę, że jest to blok pamięci.


Mikroprocesory


CEMI MCY7880

Jedyny mikroprocesor polskiej produkcji. Odpowiednik 8080. Był produkowany cały komplet układów systemu mikroprocesorowego, ale nie udało mi się ustalić, czy były one gdzieś wykorzystywane.Zilog Z80

Mikropocesor znany głównie z komputera ZX Spectrum i jego pochodnych. Swego czasu zdominował rynek i przec chwilę nawet zagroził produktom Intela. Był wykorzystywany nawet w maszynach przemysłowych!Pamięci EPROM


MCY7716

Jedyny polski EPROM. Wielu twierdzi, że nigdy nie istniał. Zamieszczam zdjęcia na dowód :) Rzeczywiście, jest on bardzo rzadki. Produkowany pod koniec 1989 i w marcu 1990. Wyprodukowano ich bardzo niewiele, a większość została poddana recyklingowi, żeby odzyskać złoto. Na zdjęciach mikroskopowych widać, że na strukturze jest napis U2716. Ciekawe dlaczego? Prawdopodobnie CEMI kupiło struktury za granicą, a w Polsce były jedynie zamykane do bardzo oldschoolowych obudów, jak na tamte czasu. W roku 1990 powszechne były już EPROMY w obudowach CERDIP z okienkiem kwarcowym. W nowym kapitalistycznym świecie CEMI nie zrobiło interesu sprzedając EPROMy o pojemności 16kbit, kiedy na zachodzi były dostępne scalaki nawet o pojemności 4Mbit.


EPROMy SMD

EPPROMy 27C256 i 27C512 w wersji SMD. Ich pojemności wynoszą 32kB i 64kB. Bardzo ładnie się błyszczą.


К573РФ5

Balszaja tieknika, czyli układy scalone w radzieckim wykonaniu. Rozstaw nóżek wynoski 2,5mm a nie 2,54 (100mils) tak jak w przypadku scalaków produkowanych przez resztę świata. Obudowa też zupełnie nietypowa, tak samo jak nic-nie-mówiące oznaczenie. Jednak pod mikroskopem widać na strukturze ten sam napis jak na obudowie, co stanowi dowód na to, że Rosjanie samodzielnie zrobili ten układ.


К573РФ2

Inny radziecki EPROM, tym razem z nietypowym kominem w roli okienka :)


MM2758Q

Dość nietypowym EPROM ze złotymi nóżkami. Struktura ma nietypowe pasy. W porównaniu do zwykłych EPROM-ów widać dość dużo szczegółów na strukturze.


Pamięci EPROM

Mam sporą kolekcją pamięci EPROM różnego rodzaju. Zostały wymontowane ze starych urządzeń. Bardzo lubię te scalaki, bo widać w nich różne ciekawe rzeczy, a w szczególności pod mikroskopem. W świetle słonecznym ich struktury mienią się wszystkimi kolorami tęczy (zdjęcie niestety robiłem przy lampie, więc tego nie widać).


Inne układy scalone


Mostek MK6010

To pierwszy na świecie scalony kalkulator! Stosowany w kalkulatorze Busicom Junior/NCR 18-16. Zastąpił kilkanaście układów scalonych, które były stosowane w poprzedniej wersji tego kalkulatora. Widoczne tutaj układy są świadectwem postępu technicznego. Na pokładzie jest aż 2100 tranzystorów, składających się na 360 bramek i 160 przerzutników. Rok produkcji 1972 i 1973.
Więcej ciekawostek na stronie Vintage Calculators


MRY7906

Oto ICL7106 do mierników. Bardzo unikalny. Nigdzie nie zachowała się jego dokumentacja, możliwe nawet, że nigdy jej nie było. Układ jest sprawny i kompatybilny ze wszystkimi miernikami przeznaczonymi do ICL7106. Działa z wyświetlaczem LCD 3 i 1/2 cyfrowym, ale takie nie były produkowane u nas w kraju.


74181

Jednostka arytmetyczno-logiczna. Ojciec mikroprocesora. Obecnie każdy procesor ma jednostkę arytmetyczno-logiczną w swojej strukturze i jest ona jego mózgiem.


Inne CEMI

Układy systemu mikroprocesorowego produkcji CEMI - MCY7114 (2 szt), UCY74S416, UCY74S405, UCY74S424, UCY74S487, UCY74181 (ALU), MCY7880, UCY74S412, MCY7304AA, UCY74S428, MCY7102C, UCY74S482, UCY74S486.


40116

Translator TTL-CMOS. Bardzo ładna fioletowa ceramika i złote wykończenia. Mam dwa takie, więc pokusiłem się, żeby otworzyć jednego z nich. Wygląda przepięknie :) struktura jest na tyle prosta, że pod mikroskopem da się dostrzec pojedyncze tranzystory.


MN6740VCQK

Nie wiem, co to jest. Wyciągnąłem to ze starego magnetowidu Panasonic dlatego, że ma 64 nóżki.


Układ hybrydowy

Nie wiem cóż to za dziwoląg. Układ scalony hybrydowy, czyli podłoże ceramiczne na którym są miniaturowe elementy SMD i mogą być też konwencjonalne układy scalone. Wymontowane z tego samego magnetowidu, co powyższy eksponat.

12 komentarze :

McPix pisze...

Z tego co pamiętam dla radzieckich EPROMów określano jeszcze dodatkowy parametr taki jak "programowalność". Struktura mogła mieć jakąś tam dopuszczalną liczbę uszkodzonych komórek i jeszcze dopuszczona do obudowania. Oprócz takiej pamięci, jaką masz, były jeszcze takie z okrągłym okienkiem w metalowym "kominku".

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Jak się później używało takie EPROMy z dziurami w pamięci?

McPix pisze...

Po obczajeniu gdzie są uszkodzone komórki robiło się w odpowiednich miejscach w programie skoki bezwarunkowe żeby ominąć nieprogramowalne lokacje. Jeszcze raz się taki program kompilowało i dopiero takim "skrojonym na miarę" wsadem programowało pamięć. Radzieckie EPROMy miały też często wyższe napięcie programowania od swoich zachodnich odpowiedników. Cóż można powiedzieć... Były na prawdę inne niż wszystkie ;)

Anonimowy pisze...

Łezka się w oku kręci ;-)

Do dzisiaj używam w warsztacie TI-51 (r.1981) oraz Casio FX-180P (1984).
Nowiutki Texas zaliczył w liceum kąpiel w 0.1n HCl (okazało się, że elektroda w aparacie Hofmanna nie trzyma się zbyt dobrze i czasem wylata ;-)
No i co? No i nic. Wysechł na parapecie i działa do dzisiaj. Porządna burżujska produkcja.
Casio cały poklejony plastrem, ale również liczy bez zarzutu.

Texasy miał coś w unikalnego we wzornictwie i ergonomii. Żadnym z póżniejszych liczydeł nie operowałem w takim tempie i z taką swobodą. No i te czerwone LEDy. To se ne vrati...
--
MDz

Anonimowy pisze...

W 12ce519 Druga struktura to pamięć EEPROM. Wystarczy poszukac w googlu (np. http://www.voti.nl/shop/catalog.html?PIC-12C519JW-CERDIP)

Grucuś pisze...

"Hitachi HD63701
Mikrokontroler kompatybilny z Motorola 68000."
Według noty katalogowej ten HD to 8-bitowy mikrokontroler. Co oznacza sformułowanie, że jest kompatybilny z 16-bitowym mikroprocesorem?

Anonimowy pisze...

Wyswietlacze LCD do MRY7906 robil Wroclawski DOLAM (robia zreszta i dzisiaj)

http://www.dolam.pl/lcd.html

Anonimowy pisze...

Miłośnicy gier arcade poczują się dotknięci, ponieważ przy opisie Z80 nikt nie wspomina iż połowa starych automatów do gier działa w oparciu o ten procesor (często dwa)

Anonimowy pisze...

Skąd można pozyskać Eprom Smd?

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Ze sklepu, z Allegro, ze starego sprzętu. Wpisz EPROM na Allegro to znajdziesz dwie aukcje pamięciami SMD.

Anonimowy pisze...

Używam jeszcze czasami (sentyment) TI-30 z 1976r. ale na zasilaczu bo baterie 9V 6F22 pożerane były w iście sprinterskim tempie przez wyświetlacz LED. Przymierzam się powoli do budowy naszego MC14009 (mam kości) ale na razie poluję na zintegrowany 12 cyfrowy wyświetlacz LED i jakąś "podchodzącą" klawiaturę.
Świetna strona , z punktu widzenia fotografa, makra układów świetne. Widok struktury IC ma coś w sobie bajecznego (szczególnie dla mnie, zaczynałem w latach 60-ych) i jakąś nutkę sentymentalną - "Sonda", "Eureka" ???

Anonimowy pisze...

To ja jeszcze coś dorzucę, CEMI MCY7880 był używany w drukarkach igłowych D-180 które były następcą DZM-ek. Było tam jeszcze 7855 i chyba z 4 albo 5 epromów 2k tylko nie pamiętam symbolu. Co ciekawe drukarka na procku (nowsza) była sporo wolniejsza od starszej (DZM) zrobionej w logice ttl. Przekonaliśmy się o tym w dziwnych okolicznościach, drukarki te były podpięte pod Merę 9150 i kiedy drukowalismy bibloteki to stara szła dobrze a nowa nie, zjadała linie, po badaniu pętli drukującej w programie okazało się że autor programu uprościł go tak bardzo że nie badał statusu drukarki, czy wydrukowała czy nie tylko pchał dane, a że stare były szybkie to się wyrabiały, anowe na procku nie :(
I taki to mały doktorat robiłem w pracy w latach 80 z drukowania :)
Janusz

stary jestem to więcej widzi

Prześlij komentarz

Skomentuj!