Miernik panelowy ICL7106 - woltomierz, amperomierz, termometr


Strona przeniesiona na nowy adres:
extronic.pl


21 komentarze :

Marek pisze...

Można u Ciebie zamówić kilka takich płytek i elementy? Wysyłasz coś w rodzaju zestawu do samodzielnego montażu?

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Nie ma problemu - mam obecnie płytki do wersji SMD. Jedna jest pomalowana kalafonią, a druga ponadto ma już przylutowane wszystkie elementy SMD. Mogę także wykonać płytki na miernik w wersji przewlekanej. Proszę o kontakt na maila.

Anonimowy pisze...

super tego mi było trzeba

Anonimowy pisze...

Hello, u have pcb smd for icl 7107 ?
thnx, Alex from Romania

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Here you can download PCB for ICL7107 http://leon-instruments.blogspot.com/2010/02/termometr.html but only THT version is available.

Anonimowy pisze...

witam mam pytanie
posiadam ICL7107 oraz wyswietlacz podwojny
a owe maja inna topologie wyprowadzen.
Czy ma pan moze plytke (pdf) do takiej konfiguracji czyli ICL +wyswietlacze podwojne ??
jezeli istnieje takowa mozliwosc to prosze o zapodanie na mail pazdzioch547@wp.pl

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Zobacz link z powyższego postu.

Anonimowy pisze...

Jaki jest zakres pomiarowy w przypadku termometru? Czy mierzy też ujemne z wyświetlaniem minusa na LCD?

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Zakres jest taki jaki obsługuje LM35 - w zależności od wersji może to być od -55'C do 150'C. Mierzenie temperatur ujemnych jest oczywiście możliwe i wyświetla się minus tak jak w normalnym mierniku.

Anonimowy pisze...

Jakie są te diody D2 D3

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Można zastosować dowolne diody, np. 1N4148 albo lepsze.

Anonimowy pisze...

Witam , można kupić gotowe mierniki u Ciebie ?

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Już się skończyły

Anonimowy pisze...

Witam!
Projekt ładnie opisany, tylko nie zrozumiałem jednej rzeczy. Odniosę się do konkretnej treści:
"Kiedy miernik i mierzony układ są zasilane z różnych źródeł, należy założyć zworkę COMMON. Gdy miernik i układ są zasilane z tego samego źródła, wówczas tę zworkę należy zdjąć."
Co się stanie, jeżeli postąpimy odwrotnie? Układ będzie działał nieprawidłowo?

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Wtedy układ będzie pokazywał nieprawidłową wartość, ale nic raczej nie powinno się uszkodzić. Z tym common chodzi o to, że wejścia pomiarowe IN_LO i IN_HI muszą w jakiś sposób być powiązanie z napięciem zasilającym układ pomiarowy i napięciem mierzonym. Nie może być tak, że miernik będzie zasilany z własnego źródła, a układ mierzony będzie zasilany z czegoś innego, a połączenie między tymi układami będzie tylko przez IN_LO i IN_HI. To nie będzie działać. W takiej sytuacji musimy IN_LO połączyć z wyjściem COMMON, które wytwarza pewne napięcie, które będzie wspólne dla układu mierzonego i mierzącego. Zwróć uwagę, że nóżka REF_LO również jest połączona z COMMON.

Anonimowy pisze...

Dziękuję za odpowiedź. Troszeczkę mi się wyjaśniło, ale mam jeszcze jedną wątpliwość. Jeżeli nóżka COM wytwarza pewne napięcie, np. 5 V, to też to napięcie jest na IN_LO. Powiedzmy, że mamy jakiś układ, w którym chcemy zmierzyć napięcie na jednym z rezystrów. Układ jest zasilany z baterii i stwierdzono, że na jednej końcówce opornika jest 9 V, a na drugiej 3 V (oba napięcia mierzone względem minusa baterii). Teraz bierzymy nasz woltomierz (na ilc7106) i nóżkę IN_HI przykładamy do wyższego potencjału na końcówce opornika, a IN_LO miejsca 3 V. I teraz najważniejsze, bo nie rozumiem, bo na nóżce IN_LO jest napięcie 5 V, a przykładamy ją do 3 V. Czy nie powinno to zaburzyć układu mierzonego lub zmienić napięcia na nóżce IN_LO? Nie rozumiem tego, więc proszę o wyrozumiałość i dziękuję za wszelkie wyjaśnienia.

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Tak, tylko że w tym przypadku jest istotne czy układ mierzący i mierzony mają wspólne zasilanie. Bo jeśli mają wspólne zasilanie (i wspólną masę) to będzie lipa z tego powodu, jaki opisałeś wyżej. Natomiast jeśli nie mają wspólnego zasilania i masy, to z punktu widzenia miernika na jednej nóżce rezystora jest napięcie takie jak na COMMON (wytwarza napięcie ok 3V względem masy miernika), a na drugiej jest napięcie równie COMMON + Napięcie na rezystorze, czyli 3+6=9V. Dalej, dzielnik napięcia musi zmniejszyć do napięcie do poziomu akceptowalnego dla ICL7106.

Równie dobrze na nóżkach rezystora możesz mieć 1000V i 1001V. względem masy układu mierzonego. Jednak jeśli miernik ma swoje własne zasilanie i własną masę niezależną od układu mierzonego, to w takiej sytuacji napięcie IN_LO względem masy miernika będzie takie jak COMMON, czyli 3V. Na nóżce IN_HI będziemy mieć napięcie takie jak na COMMON powiększone o napięcie na rezystorze, czyli 3+1001-1000=4V. Miernik pokazuje na wyświetlaczu różnicę między IN_HI i IN_LO więc pokaże 1V. Gdyby jednak układ mierzony i mierzący miały wspólne zasilanie i masę, wówczas na IN_HI i IN_LO pojawiłoby się napięcie 1000V względem masy ICL i poszedłby z dymem.

Unknown pisze...

Witam
Czy mógłby pan zrobić spis elementów, i napisał do czego służą wszystkie zwory

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Przecież wszystko jest napisane w artykule i na schematach!

Elektromaniak pisze...

Witam, wykonałem układzik i wszystko pięknie działa. Naprawdę świetny projekt! Dziękuje i polecam tym którzy potrzebują ciekawego miernika przykładowo jak ja do zasilacza laboratoryjnego.
Pozdrawiam

Anonimowy pisze...

A ja mam inny problem. Chcę podobnym miernikiem mierzyć prąd. I jak to ustrojstwo podłączyć. Te twoje rysunki nie przybliżają mnie do celu. W moim zasilaczu napięcie dodatnie (regulowane) wychodzi z emitera tranzystora poprzez rezystor 0,1 oma do plusa zasilania. Dodam jeszcze że miernik ma własne zasilanie nie połączone galwanicznie z masą zasilacza. Czy można podłączyć IN H na emiter a IN L na plus zasilania. ( czyli równolegle do opornika 0,1 oma)
U ciebie widzę że rezystor ograniczający masz w minusie zasilania.
Proszę o odpowiedź tu - albo na adres: lop48w@interia.pl

Publikowanie komentarza

Skomentuj!