Spis eksponatów:
Zbieram stare kalkulatory, komputery i układy scalone, a w szczególności pamięci EPROM z dużą strukturą (powyżej 1cm) i mikrokontrolery z charakterystycznym okienkiem, przez które widać strukturę scaloną. Jeżeli masz takie zabytki to pisz do mnie na adres
Unitra Brda 14S
To drugi i niestety ostatni z polskich przenośnych kalkulatorów naukowych. W środku jest MC14008 lub jego zachodni odpowiednik. Wyświetlacze 12-cyfrowe w Polsce nie były produkowane. Kalkulator jest w pełni sprawny i w dobrym stanie. Obecnie bardzo poszukiwany przez kolekcjonerów, a na Allegro występuje rzadko i osiąga wysokie ceny!
Elwro 480 Lolek
Pierwszy polski przenośny kalkulator naukowy. Był też Elwro Bolek - zubożona wersja ze standardowymi możliwościami. Zasilany był z baterii 9V, co niestety ograniczało jego czas działania do kilku godzin. Klawisze dość nieprzyjemnie i głośno klikają, a napisy na klawiaturze szybko się ścierały. Widoczny tu okaz jest w pełni sprawny.
Elwro 440 Bolek
...a dokładniej pierwszy Bolek. Późniejsza wersja miała niebieskie nadruki na klawiaturze i napis "Bolek". To wersja wczesna.
Elwro 181
Kalkulator stacjonarny. W środku jest dużo zachodnich części, jak na tamte czasy.
Elwro 182
...w przeciwieństwie do Elwro 181, tutaj są rzeczy wyłącznie ze wschodu. Nietypowe radzieckie układy w obudowach QIL (quadruple in line) oraz nieznany mi układ scalony w puszce TO. Wyświetlacz też jedyny słuszny. Wyprodukowany kilka lat po wprowadzeniu stanu wojennego - to może tłumaczyć brak zachodnich części.
Texas Instruments TI-55
Po tym widać, że jednak byliśmy trochę z tyłu, chociaż wcale nie aż tak jak to się mówi. Texas Instruments postawił przede wszystkim na zwiększenie skali integracji. W środku jest jeden scalak, rezystor, kondensator, a wyświetlacz jest zintegrowany z płytką drukowaną. Kalkulator jest programowalny.
Texas Instruments TI-56
Radio Shack kupił kiedyś TI-56 i produkował pod własną nazwą Radio Shack EC-4000, ale nic nie zmienił poza usunięciem nazwy Texas Instruments. W środku wszystko jest identyczne.
Litronix 2260
To prawdziwy biały kruk. Być możne nawet jedyny w Polsce! Od dwóch lat obserwuję czy na Allegro ktoś chce sprzedać kalkulator Litronix - nie było jeszcze ani jednego! Sprowadzony z Ameryki specjalnie dla mojego wujka. Widoczny tutaj egzemplarz to model półnaukowy. Obsługuje nawiasy, zapis wykładniczy i ma w pamięci liczbę pi, ale nic poza tym nadzwyczajnego nie czyni.
Casio fx-85v
Dla odmiany technika dalekiego wschodu. Texas Instruments może się schować przy tej skali integracji, jaką stosowali Japończycy - wszystko, nawet klawiatura, jest zintegrowana na kawałku folii. Jest w nią wprasowany układ scalony i wyświetlacz, a jedynym elementem niezintegrowanym jest bateria.
Arytmometr FACIT
To dopiero wynalazek! Kalkulator mechaniczny! Były wersje ręczne, wyłącznie z elementów mechanicznych, a "zasilanie" było poprzez kręcenie korbą. Prezentowany tutaj model to wersja postępowa - zamiast korby jest silnik elektryczny. Owo ustrojstwo to 15kg mechaniki precyzyjnej. W środku jest pełno różnego rodzaju kółek zębatych, zapadek, krzywek, cięgien i innych elementów, których nawet nie wiem jak nazwać :) Instrument jest sprawny - udało mi się przeprowadzić dodawanie, mnożenie i dzielenie. Jest kilka przycisków i suwaków, których znaczenia nie zdołałem odgadnąć, więc urządzenie ma bardzo duże możliwości, wbrew pozorom.