extronic.pl
Lampy elektronowe
3NF
,
dioda
,
GU-81
,
GU81
,
nixie
,
pentoda
,
tetroda
,
trioda
|
Autor:
Dominik Leon Bieczyński
|
26.3.10
Zasilacz regulowany 20V 5A
Ten prototyp już został ukończony. Zobacz tutaj: Zasilacz regulowany 20V 2A


Chciałem mu zrobić mały update, a wyszło mi coś takiego :)
Parametry zasilacza:
- Płynnie regulowane napięcie 0-20V
- Płynnie regulowany ogranicznik prądu 0-5A
- Wbudowany miernik, który pokazuje napięcie, prąd, ograniczenie prądowe
Zasilacz jest wyposażony w wiele zabezpieczeń:
- Zabezpieczenie nadprądowe ze strony układu oraz drugie zabezpieczenie nadprądowe ze strony LM338, działające nawet wtedy, jeżeli pierwsze zawiedzie
- Automatyczne chłodzenie i zabezpieczenie w LM338 nawet w przypadku awarii wentylatora. Jeżeli temperatura radiatora przekroczy 50'C wówczas wentylator zacznie się obracać. Obroty są regulowane temperaturą.
- Zabezpieczenia zwarciowe z obu stron LM338



Tranzystorowy OP-AMP uA741


Rozpracowując bebechy popularnego wzmacniacza uA741 poznałem czym jest lustro prądowe i kilka innych typowo tranzystorowych układów-cegiełek. Wyjaśnienie schematu znajdziecie na Wikipedii w części Internal circuitry of 741 type op-amp. Może kiedyś przetłumaczę ten artykuł, jak już zlutuję ten układ.
W moim układzie pomiędzy szyny zasilające dałem rezystory R13 i R14 o wartości 100. Jest to najbardziej prymitywny sposób na "stworzenie iluzji" zasilania symetrycznego. Po prostu, podpinamy normalne pojedyncze zasilanie, a dzielnik napięcia z tych rezystorów wytworzy napięcie równe połowie napięcia zasilającego. Teraz umawiamy się, że z tego dzielnika wychodzi napięcie 0V, a na szynach mamy plus połowę napięcia zasilania oraz minus połowę. Proste? Można by to zrobić w bardziej wyrafinowany sposób, np scalakiem ICL7660, ale byłby to przerost formy nad treścią.
Tak wygląda płytka:

Z lewej strony widzicie złączki SIL3, a wszystkie piny każdej złączki są zwarte. Mają służyć do wtykania rezystorów, kabelków sygnałowych czy innych elementów. Dzięki takiemu rozwiązaniu można płytkę stosować jako wygodny ustawiany wzmacniacz w dowolnej konfiguracji. Na obrazku poniżej złączki te powinny wyglądać jak listwy goldpinów z dziurami, a nie wystające piny, ale nie mam takiego modelu, więc dałem piny.
Złączki, wymieniając od góry:
- masa układu, wytworzona dzielnikiem napięcia R13 i R14
- wejście nieodwracające
- wejście odwracające
- wyjście
Złączka ustawiona pionowo na samej górze służy do podłączenia zasilania.
Na górze jest kilka dwupinowych złączek. Służą do podłączenia amperomierza. Podczas normalnej pracy powinny być zwarte zworką.
Potencjometrem 10k kompensujemy napięcie niezrównoważenia. W prototypie był przekręcony na maxa w lewo, a napięcie niezrównoważenia jeszcze nie było do końca skompensowane i utrzymywało się na poziomie kilku miliwoltów.
Jest też model 3D:

Prototyp z 20 tranzystorów działa bardzo dobrze:

Gdyby ktoś chciał pliki projektu to piszcie. Nie zamieszczam ich tylko dlatego, że jest to konstrukcja niedokończona i coś może się pozmieniać, ale mogę udostępnić obecną wersję jeżeli ktoś chce.

Subskrybuj:
Posty
(
Atom
)