Radio FM na TDA7088T

|



To skromne radyjko to moje osobiste porachunki z elektroniką analogową :) jak dotychczas projektowałem wyłącznie układy cyfrowe, w których najbardziej zaawansowanym elementem analogowym był stabilizator 7805. Stwierdziłem, że czas aby w kolekcji moich wynalazków znalazło się jakieś urządzenie analogowe, aczkolwiek muszę przyznać, że schemat zerżnąłem prosto ze strony http://www.circuits.8m.com/Fm-radio.htm i moja inwencją twórcza ograniczyła się jedynie do zaprojektowania płytki.

Radio typu SCAN/RESET

Zapewne nie raz widzieliście małe tanie radyjka z dwoma przyciskami. SCAN wyszukuje następną stację, a RESET powoduje powrót do początku zakresu. Sercem odbiorników tego typu jest scalaczek TDA7088T albo jego wschodni brat CD9088CB. Są to układy ASIC wysokiej skali integracji, do których podłącza się tylko to, czego nie dało się zintegrować na strukturze krzemowej, czyli większe kondensatory, cewki oraz diodę pojemnościową.

Elementy elektroniczne, zestawy prototypowe, Arduino


Z kondensatorami właściwie nie ma problemu. Cewki trzeba obliczyć i obwinąć ręcznie, bo wykorzystywane są nietypowe wartości 70nH i 78nH. Przydatny do tego jest miernik indukcyjności. Niestety takiego nie posiadam :) i dopiero za trzecim razem udało mi się nawinąć je właściwie. Złe cewki powodują niepełne pokrycie zakresu 88-108MHz. Warto tu dodać, że rozciągnięcie cewki zmniejsza jej indukcyjność, a ściśnięcie lub włożenie metalowego rdzenia do środka tę indukcyjność zwiększa. Wzorek na obliczenie cewki jest prosty:
Indukcyjność cewki powietrznej jednowarstwowej można obliczyć ze wzoru:
gdzie: długość cewki l i średnica d w cm, n - liczba zwojów, L - indukcyjność cewki w mH (miliHenrach). Najwyższą wartość dobroci otrzyma się wówczas, gdy długość cewki jest 2 do 2,5 raza większa niż jej średnica, średnica cewki powinna być 5 razy większa niż średnica drutu.

Mikrokontrolery XMEGA

Dioda pojemnościowa to dziwadełko, które służy do automatycznego strojenia i bez niej nie ma co zabierać się do roboty, bo nic nie będzie działać. W sklepach detalicznych trudno szukać w ogóle jakichkolwiek diod pojemnościowych, a z hurtowni jedną sztukę ściągać nie wypada. Dobrym pomysłem jest wymontowanie jej z chińskiego radyjka za 5zł :) miałem takie w moich szpargałach, zepsute oczywiście :) ostatnim elementem na który trzeba zwrócić uwagę jest potencjometr. Koniecznie musi być logarytmiczny! W przypadku zamontowania liniowego dostaniemy cholery przy regulowaniu głośności!


Całość jest wykonana na elementach SMD i zlutowana przy pomocy płyty grzejnej. Polecam wszystkim tę metodę. Elementy zlutowały się same w jednej chwili. Głośnik wprawdzie szkaradny i wyjęty ze śmietnika, ale jakość ma wyśmienitą. Ostatnią rzeczą jest antena - podręcznikowa powinna mieć długość połowy długości fali. W praktyce radio odbiera mocne stacje z niewielkim kawałkiem drutu.


Układ zasila się napięciem typowo 3V, max 5V i pobiera ok 10mA. Radio ma wielkość mniej więcej pudełka od zapałek. Gdyby ktoś zaprojektował płytkę dwustronną na mniejszych elementach SMD to mógłby to radio zmieścić w długopisie :) Warto rzucić okiem na schematy ze strony http://www.circuits.8m.com/Fm-radio.htm - przy pomocy TDA7088T można zrobić nawet odbiornik stereo!
Pliki do pobrania:

Jeżeli ktoś chce gotowe płytki - proszę o kontakt!

4 komentarze :

Anonimowy pisze...

chińskie radyjko za 5 zł jest takie samo tyle ze ma inną nazwę układu scalonego

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Scalak ma inną nazwę ale i tak jest ten sam :)

Konrad pisze...

Choć można kupić tanie chińskie radyjko za kilka złotych to satysfakcja ze zrobienia takiego urządzenia samemu jest bezcenna :D

Anonimowy pisze...

Nie wiem czy po takim czasie jeszcze tu zaglądasz ale może komuś innemu się przyda ta informacja:

Piszesz "L - indukcyjność cewki w mH (miliHenrach)" lecz masz tam malutki błąd, wartosć ta jest wyrażana w mikroHenrach a nie jak napisałeś w miliHenrach :)

Prześlij komentarz

Skomentuj!