Kolekcja: wyświetlacze LED

|



Wyświetlacze to moje ulubione elementy kolekcji. Uwielbiam światełka, a jeżeli w dodatku są to starodawne wyświetlacze to jestem w siódmym niebie :)

Zanim technologia LCD stała się codziennością, powszechne były wyświetlacze wykonane w oparciu o diody LED. Były prądożerne, chociaż pobierały prąd tylko kilkadziesiąt miliamperów. To jednak wystarczająco dużo, by urządzenie zasilane z baterii padło po kilku godzinach. Były wyraźne widoczne w ciemności, jednak w świetle słonecznym czasami trudno było dostrzec, co jest wyświetlane.

Hewlett-Packard 4N51


Na początek, bardzo elegancko wykonany wyświetlacz numeryczny 4N51. Fioletowa ceramika ze złotymi wykończeniami z początku lat 90 dwudziestego wieku (opisuję to jak dzieło sztuki, hehe). Co bardzo istotne, sterownik wyświetlacza jest zintegrowany i wyraźnie widoczny pod szklanym okienkiem. Jest to prosty dekoder kodu BCD z zatrzaskiem latch. Cyfry składają się z pojedynczych diod LED, które zapalają się tak, aby cyfry sprwiały wrażenie zaokrąglonych.


Texas Instruments TIL311


Ten wyświetlacz jest bardzo podobny do 4N51, ale jest dużo tańszy ze względu na wykonanie obudowy z plastiku, a nie z ceramiki, złota i szkła. Niestety egzemplarz, który posiadam, jest dość mocno porysowany.


Texas Instruments TIL309


Kolejny wyświetlacz od TI, ale dziwią mnie jego monstrualne wymiary w stosunku do wymiarów wyświetlanej cyfry. Wyświetlacz ma długość 25mm, a wyświetlana cyfra zaledwie 7mm. Nie wiem też, po co mu aż 16 nóżek. Za to wyraźnie widać logo producenta, a na strukturze jest napis SN34795D. W internecie na ten temat nie ma żadnych informacji.


Litronix DL1414T


Śliczny miniaturowy wyświetlacz alfanumeryczny czteropozycyjny z generatorem znaków! Pod względem obsługi działa jak pamięć RAM. Ma 2-bitową szynę adresową, co pozwala wybrać 1 spośród 4 wyświetlaczy. Szyna danych jest 7-bitowa, choć w pamięci ROM wyświetlacza są tylko 64 znaki. Tak jak w zwykłych pamięciach RAM, jest także linia sterująca WR. Linii RD, CS, OE nie ma. Wyświetlacz posiada cztery struktury pokazujące znak na 16 segmentach i jest jeszcze kropka.


Elementy elektroniczne, zestawy prototypowe, Arduino

Litronix DL2416


Taki jak powyżej, ale trochę większy i bardziej zaawansowany. Posiada linie CHIP ENABLE oraz migający kursor.


Litronix DL3416


Kawał byka! Aż 33mm długości i wielkie czytelne cyfry, których struktury widać nawet gołym okiem. Wyjątkowo fajny wyświetlacz. Pod względem funkcjonalnym jest identyczny jak powyższy, ale ma więcej nóżek.


CEMI CQYP-95


Nasz rodzimy wyświetlacz cyfrowy 9-pozycyjny. Stosowany był w kalkulatorach Elwro Lolek, Boler, Unitra Brda i podobnych. Jest odpowiednikiem zachodnich konstrukcji, które w polskich kalkulatorach również były stosowane. Dość unikalny i ciężko dostać w stanie fabrycznym.


Hewlett-Packard 5082-7414


Mały wyświetlacz 4-cyfrowy w układzie multipleksowym. Posiada wymiary takie wymiary, że pasuje do podstawki DIL12.


LEDTECH LJ3521-12H


Zielona matryca o rozdzielczości 7*5 punktów plus przecinek. W tamtych czasach 99% wyświetlaczy miało kolor czerwony, a inne kolory używano stosunkowo rzadko. Ten wyświetlacz nie posiada żadnego sterownika. Wymiary zostały tak dobrane, aby pasował do podstawki DIL14.


WF VQC 10 D


Towarzysze z zachodu, to znaczy z NRD, produkowali podobne matryce w wersji poczwórnej. Każda matryca ma 7*5 punktów świecących oraz własny sterownik.


Mikrokontrolery XMEGA



9 komentarze :

Anonimowy pisze...

czy tytuł "wyswietlacze led" sugeruje, że potem bedzie strona z wyswietlaczami nixie?

Dominik Leon Bieczyński pisze...

kto wie ;)

Anonimowy pisze...

Bardzo ciekawe te wyświetlacze i bardzo mi się spodobały.
Da się podobne jeszcze kupić?

Dominik Leon Bieczyński pisze...

Szukać trzeba :) ale nie w sklepie.

Anonimowy pisze...

Takie wyświetlacze widziałem na allegro kilka i przyznam, że po twoim poście mi się spodobały i może sobie taki kupię :)

Elektromaniak pisze...

Cudowna sprawa:D Znalazłem jedną fotę tych wyświetlaczy w google grafika i myślałem że to fikcja a tu przekierowanie na Twojego bloga ;)

Anonimowy pisze...

Oddam w dobre ręce wyświetlacz do kalkulatora BOLEK CEMT W 1/T, COY P95 2A.
Może się przyda?
Kontakt: zbyszek1971@tlen.pl

Anonimowy pisze...

Witam
Posiadam jeszcze 20 szt. wyświetlaczy VQC 10 D fabrycznie nowych. Więcej proszę szukać na portalu elektroda.pl lub w gogle.pl

Anonimowy pisze...

Opisy w PDF dla TIL309 są dość łatwe do znalezienia. Może pojawiły się niedawno. Swoją drogą niezła ciekawostka, "NUMERIC DISPLAYS WITH LOGIC" ;-)

Prześlij komentarz

Skomentuj!