Spis treściW poprzednich postach zamieściłem zdjęcia starych struktur w obudowach CERDIP oraz kilka struktur wyprodukowanych w Polsce przez CEMI. Tutaj będę zamieszczał struktury nowoczesne - składające się z milionów, a nawet miliardów tranzystorów. Niestety moja wiedza na temat budowy układów scalonych obejmuje tylko te informacje, które sam sobie wyszukałem, więc w opisach mogą znaleźć się błędy. Niektóre struktury są zniszczone, gdyż otwieranie scalaków nie jest takie proste, ale jak widać, jest możliwe w domowych warunkach.
Chciałbym w przyszłości pracować przy projektowaniu układów scalonych, ale... chyba urodziłem w niewłaściwym miejscu... lub w niewłaściwym czasie.
Jeżeli masz jakieś układy scalone i chcesz zobaczyć, co siedzi w środku - pisz do mnie
Procesory
Tłumaczenie czym jest procesor może wydawać się truizmem, ale z moich doświadczeń wynika, że wiele osób tego nie wie. Tak więc: procesor jest układem (niekoniecznie scalonym!), który sekwencyjnie wykonuje instrukcje w ściśle określonej kolejności.
AMD K5 100MHz
Procesor z mojego pierwszego komputera :) ciężko było to otworzyć, ale jakoś daliśmy radę. Miniaturyzacja tego układu jest tak dalece zaawansowana, że przy powiększeniu 100x nawet napisów nie mogę dostrzec.
Freescale MC68302
Procesor do zastosowań komunikacyjnych, wyciągnięty z dekodera telewizyjnego. Zawiera w sobie rdzeń z MC68000 (pozdrawiam sympatyków komputera Amiga!) oraz ma jeszcze wiele innych peryferiów. Mam dwie wersje.
Intel 80C31
Zubożony mikrokontroler 8051 z wbudowaną pamięcią EPROM. W stosunku do pierwowzoru ma mniej pamięci. Proszę zwrócić uwagę, że na strukturze jest napisane 80C51 a nie 80C31!.
Układy PLD
Układy PLD są ogólnie mówiąc, zbiorem bramek, które można połączyć w dowolny sposób, np. tak, że uzyskamy przerzutnik, licznik, dekoder albo procesor. Jest to bardzo ciekawa technologia i dość zaawansowana. Układy PLD dzielą się na:
- SPLD - bardzo proste układy, mogące zastąpić kilkadziesiąt lub kilkaset bramek; obecnie odchodzą w przeszłość
- CPLD - średniozaawansowane układy, dobre jako "wspomagacze" dla procesorów, np do generowania sygnału VGA na podstawie bitmatpy stworzonej przez procesor. Bardzo szybkie, choć funkcjonalnie proste.
- FPGA - bardzo zaawansowane układy, mogące zastępować nawet złożone procesory. Istnieją układy FPGA zawierające nawet 2 miliardy bramek!
Xilinx XC3064
Układ CPLD. Na obrzeżach widać pola do połączenia z nóżkami. Nieco bliżej środka są bloki logiczne. Środek, czyli jakieś 90% powierzchni struktury zajmuje matryca połączeń. Otwierałem kilka różnych układów XC30xx i okazuje się, że siedzi w nich ta sama struktura, tylko niektóre piny nie są wyprowadzone na zewnątrz obudowy :)
Xilinx XC4003
Układ FPGA. Obecnie przestarzały i nieprodukowany od wielu lat. Nie ma pamięci stałej, po każdym włączeniu trzeba go skonfigurować logiką zapisaną w zewnętrznej pamięci.
Xilinx XC4405
Wersja XC4003 ale z pamięcią stałą, programowaną maską podczas procesu produkcji. Nie ma możliwości skasowania pamięci.
Lattice ispLSI
Lattice to trzeci w kolejności największy producent układów PLD.
Pamięci
Pamięć najłatwiej rozpoznać na strukturze, gdyż wygląda to duży prostokąt, błyszczący się wszystkimi kolorami tęczy.
AMD AM29F8008
Pamięć Flash, pojemność 8Mbit.
AMD AM29F04
Pamięć flash, pojemność 4Mbit.
AMD AM27C01
Pamięć EPROM, pojemność 1Mbit. Pamięci EPROM kasuje się naświetlając je promieniowaniem UV. Wykonanie kwarcowego okienka jest bardzo drogie, dlatego często stosuje się wersje bez okienka, ale jednorazowo programowalne.
29EE010
Pamięć EEPROM, pojemność 1Mbit.
Samsung K9GAG08UOM
Pamięć z pendive 2GB! Struktura jest ogromna!!! 16mm szerokości i 10mm długości, czyli jest prawie tak duża jak procesor AMD K5.
Pamięci różne
Układy ASIC
ASIC to Application Specific Integrated Circuit, czyli układ scalony przeznaczony do ściśle określonych zastosowań. Na ogół układy tego typu projektuje się na konkretne zamówienie i nie wprowadza się ich do ogólnego handlu. Zwracam uwagę na to, że wiele układów to matryce połączeń, podobne do układów PLD. Zapewne powstały w oparciu o szablonowe bloki, które zostały opracowane na podstawie opisów w języku Verilog/VHDL. Układy ASIC projektuje się korzystając z PLD, które konfiguruje się tworząc opis sprzętu w Verilogu lub VHDL.
Philips OQ2522
Alcatel Ravel & Satie
Dwa bliźniacze scalaki wyciągnięte ze wspomnianego wcześniej dekodera telewizyjnego. Zwracam uwagę na daleko idące podobieństwo tych układów z poniższymi!
ACU MOS AVGA320-01 1992
Procesor z karty graficznej. Budowa bardzo podobna do Alcatela.
CHIP2 6L70F2060
Kolejny ASIC o takiej budowie. Ciekawe czym jest ten mały tajemniczy prostokąt widoczny w narożniku. Pamięć konfiguracyjna układu FPGA?
Realtek RTS8852B-03
Masz takie coś w swojej karcie sieciowej :)
Parallel Tasking Performance
Jeden z najładniejszych scalaków w całek kolekcji. Świeci się wyjątkowo ładnie. Pewnie jest to jakiś procesor z rozbudowanymi peryferiami, ale nie wiem dlaczego niektóre części są okrążone kolorowymi obwódkami.
SAA5246AP/H
Układ do wyświetlania teletekstu na telewizorze.
KS82C6818A
C81A/CTV9
Układ do wyświetlania teletekstu na telewizorze.
HY6264A
Układ do wyświetlania teletekstu na telewizorze - wygląda mi na jakąś pamięć.
VGA BIOS
Pamięć BIOS-u karty graficznej.
Phison PS2231
Sterownik pendrive'a. Wyżej jest struktura pamięci flash 2GB.
74181
Niespodzianka! Legendarna jednostka arytmetyczno-logiczna, która jest pradziadkiem wszystkich procesorów.
ICL7106
Znów legenda - układ przetwornika A/D ze sterownikiem wyświetlacza LCD. Stosowany od wielu lat w miernikach. Istniała nawet wersja produkowana w Polsce przez CEMI.
TDA1675A
Układ wyciągnięty z monitora i służy generowania sygnałów synchronizacji. Zamontowany w obudowie Multiwatt.
Amikey BIOS
Pewnie jest to pamięć EPROM lub EEPROM z biosem do płyty głównej.
FSM18717S
Znów jakaś matryca połączeniowa.
OQ1580WP
Wygląda mi to na procesor z wbudowaną pamięcią RAM i ROM plus jeszcze jakieś peryferia.
OWM-102
Zwracam uwagę na dość nietypowe pola na obrzeżach.
Tamajajo!!!
To jest zabawka z mojego dzieciństwa :) kiedyś były modne tamajaja, zwane również tamagochi - były to jajowate gry elektroniczne, polegające na opiekowaniu się wirtualnym zwierzątkiem. W podstawówce wszyscy to mieli. Ja miałem pieska, a kolega miał amebę :) Układ wykonany w technologii Chip On Board, czyli struktura przyklejona bezpośrednio do płytki PCB i zalana czarną żywicą.
Mitsumi NCL025
Coś... po prostu takie coś i już.
ALPS-R SD705A
ASIC różne
Bliżej nieznane układy, w przypadku których nie dało się rozszyfrować nazwy.
Spis treści
17 komentarze :
Wspaniała kolekcja! Tylko trochę szkoda, że rozdzielczość taka mała...
Ale i tak super!
Jeżeli chcesz zdjęcia większej rozdzielczości to mogę wysłać na maila. Większość z nich jest robiona na 5Mpix, a niektóre na 12. Na ogół większa rozdzielczość nie zwiększa ilości szczegółów widocznych na zdjęciu, ponieważ robiłem je dość amatorsko - do obiektywu zwykłego mikroskopu przykładałem ręką zwykły aparat fotograficzny. Połowa zdjęć nadawała się od razu do skasowania :)
A ja muślałem, że tam krasnale z liczydłami... :-)
S U P E R
Pierwszą strukturę zobaczyłem , jak mi UL1481
"się otworzył" ale tylko przez soczewkę x5
Have you ever had any success obtaining the fusemap of older PAL or protected GAL chips. Namely PAL16L8*** / GAL16V8** - Regards.
No, it's impossible without professional equipment. I've heard that flylogic.net is able to decapsulate IC and break into its memory - check them out :) they have also a blog with photos of decapsulated chips. I have opened ispGAL22V10 but the photo is poor quality - if you want to have a look, I'll send it.
Thanks for the response.
Witam.
Mam pytanie dotyczące układów scalonych i chyba trafiłem w dobre miejsce :). Sprawa wygląda tak że poszedłem do sklepu z zamiarem zakupu dwóch układów: 74HC154 i 74HC193, oba w obudowie DIP. Od sprzedawcy dowiedziałem się że są to relikty przeszłości przez co są one trudno dostępne. Nie jestem pewny czy chodzi tu o serie 74xx czy o obudowę DIP. Czy istnieją jakieś nowoczesne zamienniki tych układów?
Rzeczywiście nie są to najnowsze szczyty techniki, ale powinny być dostępne. Poszukaj na tme.pl albo elfa.se to powinny się znaleźć.
Jak rozebrać takiego scalaka żeby go nie uszkodzić od środka
Kiedyś napiszę artykuł na ten temat. Już mam parę zdjęć.
W separatorze video (SV1000/p) pewnej firmy z Poznania wystepuje uklad scalony (prawdopodobnie w obudowie DIP) o 8 nozkach. Separator padl a w/w uklad ma zeszlifowany opis na obudowie - wiec odczyt jest niemozliwy. teraz oje pytanie: jak dowiedziec sie co to za uklad? czy Twoje metody (rozbebeszanie) pomoga w rozgryzieniu tego scalaka? jestem otwarty na wszelkie sugestie.
dzieki za pomoc.
Scalak można otworzyć i zobaczyć czy na strukturze jest jakiś napis. Jest to oczywiście związane ze zniszczeniem scalaka. Nie jest też w 100% pewne, że struktura się nie zniszczy, mimo to spróbować można. Obstawiam, że będzie to jakiś wzmacniacz z Analog Devices.
Postaram Ci się kolego trochę "kości" podesłać.
Zawsze szanowałem chęć nauki i nowości.
Proszę o kontakt na e-mail leonow32@gmail.com
HY6264A
Jest to SRAM 64k
"
Chciałbym w przyszłości pracować przy projektowaniu układów scalonych, ale... chyba urodziłem w niewłaściwym miejscu... lub w niewłaściwym czasie."
Jeżelibyś miał poza tym umiejętności to gdybym miał założyć fabrykę półprzewodników to byś mógł kandydować.
A w ogóle ile na taką prymitywną fabrykę trzeba by wybulić(coś w stylu cemi)?Nie ulega wątpliwości że gdyby produkowała tanio niektóre prymitywne ale elementy to powinna być szansa na jakieś przeżycie.Do tego gdyby produkcja obejmowała wszystkie niezbędne elementy istniałaby możliwość produkcji niektórych części składowych najnowszych komputerów np. zasilaczy.Już dawniej istniała taka możliwość aby złożyć taki zasilacz z produktów tylko polskich.
Jakieś nowości ?
Prześlij komentarz
Skomentuj!